Subiect: As dori un sfat
View Single Post
  #84  
Vechi 06.01.2017, 11:55:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca te duci intr-o tara straina fara sa stii limba, e normal sa te plangi ca n-ai suficienti bani ca sa-ti aduci si familia sau sa traiesti tu insuti decent.

Desi stiu un caz in care omul s-a descurcat, dar era un profesionist desavarsit si in campul lui de lucru nu avea prea mult de vorbit deci mai sunt si exceptii dar nu degeaba li se spune exceptii.

Locuri sunt, chiar stiu pe cineva platit ca inginer pe undeva pe la 300euro net si care are oferte de joburi de peste 2000, tot ce trebuie e sa invete germana si sa se prezinte la cateva interviuri.

Si tot invata de cativa ani...vorba vine, cine mai are chef de invatat in ziua de azi?

Mai stiu vreo 2 cazuri in care el castiga binisor afara, cat sa intretina toata familia dar "ea", cu toate ca nu lucreaza, nu ii place "atmosfera" de acolo si vrea in tara.

Si uite asa, el umbla ca bezmeticul sa gaseasca de lucru in Romania, fara sanse sa castige macar un sfert din cat castiga acolo sau familie dezmembrata cu el fiind plecat de ani de zile si venind (daca, poate) cateva zile pe an.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote