View Single Post
  #10  
Vechi 27.10.2008, 16:44:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

servii de la servitori, robi, e un cuvant sinonim...

venerarea moashtelor shi supravenerarea Preasfintei Nascatoare de Demnezeu intalnim expresia shi la parintele Cleopa Ilie, cand le raspunde unor protestantzi

mie mi-a placut ca am vazut la TV cum patriarhul shi ceilaltzi ierarhi s-au impartashit cu totzii, aratand ca sunt impreuna trupul shi sangele Lui Hristos alaturi de credincioshi... Nu era nimic pompos daca ne gandim la cinstea care se cuvine Marelui Apostol al Nemurilor, ap Pavel... deci nici in partea cu grandioshenia nu vad nimic rau ci un semn de respect...

iar daca intzelepciunea Lui Dumnezeu data prin sfantul Pavel a devenit pusa in practica prin sf Dumitru un izvor de mir shi de binecuvantare, acest lucru ma intreb cum putea fi sarbatorit mai frumos? Cum? cu nemultzumiri?

Mie imi pare rau ca n-am putut participa macar ca spectatorul de TV intrucat nu dadeau decat imgini intr-un patratzel, fara sonor...

sau ce credetzi ca termenii lingvistici nu au sinonime? nu au termeni echivalentzi? dar va intzeleg nelinishtea pentru ca o iota sau o cirta daca se schimba deja e pericolul mare sa devenim slujitorii unei evanghelii, intzelepciuni eretice.... caci se modifica predaniile... shi cand ne gandim ca atztia sfintzi s-au hranit cu firmituri cazute din TOT Cuvantul Lui Dumnezeu, shi s-au mantuit, caci cine asculta de o firmitura, asculta de Tot Dumnezeul.... caci asha a spus Hristos Canaaneencei, "O femeie, mare este credintza ta" pentru ca ea credea ca se poate mantui cu firmiturile care cad de la masa stapanilor ei, asemanadu-se in umilintza ei cu cainii, fara sa se supere cand Hristos pe buna dreptate i-a facut pagani, eretici shi desfranatzi caci cainii reprezinta o astfel de credintza, caci nu se referea la credincioshia cainilor cum a fost pe vremea lui Ghedeon... cand i-a ales pe cei prin care sa-i mantuie Domnul de cei ce slujeau la Baal...


Deci sa nu fim chiar asha de socotitzi dintr-o conshtiintza fatzarnica a rautatzii shi a egoismului, ci sa ne pazim mai mult de raul pacatelor care pune stapanire de peste tot peste noi, pentru slava de la oameni...
Reply With Quote