Subiect: Frica
View Single Post
  #17  
Vechi 03.11.2006, 09:31:38
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Pentru cine vrea sa citeasca, am sa povestesc un fragment din cartea mea, "Viitorul incepe azi". Este un moment al copilariei cand, pentru prima data, din cauze diverse, am constientizat, am inteles ce este FRICA.
Mama adusese o fata sa aiba grija de noi, de mine si de fratii mei, pentru ca ea era foarte ocupata cu actele pentru casa care trebuia ridicata si cred ca-i era si greu cu trei copii, toti mici. Eu eram rea, ce mai! Nu ma intelegeam cu Maricica si o necajeam tot timpul. Dar, i-a venit si randul ei.
Cand au inceput pregatirile pentru prima mea zi de scoala, au inceput si amenintarile Maricicai: ca nu ma mai intorc niciodata de la scoala, ca voi ramane acolo pentru totdeauna, ca parintii mei deja sunt pregatiti sa cumpere o alta fetita mai cuminte si mai frumoasa decat mine... Eram ingrozita, la 7 ani crezi tot ce vezi si auzi. Mi-era mila de fratii mei ca nu vor mai avea cu cine sa se joace, mi-era mila si de tata ca nu va mai avea pe cine lua pe genunchi ca sa-i cante "Tigancusa esti frumoasa"... Dar de mine eram ingrozita. Nu indrazneam sa-i vorbesc mamei de amenintarile Maricicai. Ma gandeam ca si ea vrea sa scape de mine. Prea era fericita mama ca eu merg la scoala si bucuria ei o puneam tot pe seama faptului ca scapa de mine...
Asa se face ca-n dimineata cu pricina, am pandit un moment cand nu era nimeni atent si am rasturnat in ghiozdan, peste carti si caiete, toate gogosile din platou, asa ca sa am ce manca daca tot era sa nu mai vin acasa.
La scoala mi-a venit putin inima inapoi cand am auzit-o pe doamna invatatoare spunandu-i mamei sa vina sa ma ia la ora 12. Am asteptat cu sufletul la gura sa treaca timpul sa vad daca mama ma mai vrea sau nu acasa.
Prima zi de scoala a fost pentru mine un calvar. Nimeni nu stia cat eram de speriata, ce frica imi era, si cat de tare batea inimioara mea speriata de necunoscut.
Dar, dupa amiaza, cand mama m-a dus la fotograf pentru traditionala poza din prima zi de scoala, s-a lamurit de ce am luat gogosile... Asa ca seara, dupa ce ne-am intors din oras, cu alte carti si caiete, desigur, pentru ca primele erau naclaite de ulei, Maricica a plecat, a iesit pentru totdeauna din casa noastra si din viata mea...
Reply With Quote