View Single Post
  #484  
Vechi 25.09.2014, 21:03:43
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit Sf. Efrem cel nou in Bucuresti

Salut tuturor binevoitorilor de aici!
Daca intrebarea mea este neavenita in acest topic, rog administratorii sa o mute unde eu nu am stiut sa intru, si sa ma anunte, cumva si pe mine...

Locuiesc, de curand, prin voia Domnului, pe strada Mizil, din Bucuresti, la cateva sute de metri de icoana Sfantului Efrem cel nou, adusa de parintele Onofrie cel Carunt... de undeva, din grecia. Nu am stiut ca locuiesc asa de aproape de aceasta icoana, pana cand a inceput lumea sa ma intrebe pe strada unde este icoana facatoare de minuni si izvoratoare de mir. Le-am zis ca nu stiu despre asa ceva, dar, sa fie atenti sa nu fie vreo excrocherie. Apoi am intrebat prin vecini si mi s-a spus ca este intr-un garaj, intr-o curte... M-am dus acolo si era inchis: program de vizitare de la 16 la 21. M-am dus in intervalul respectiv: era acolo o persoana imbracata in straie negre, care asculta ce ii spunea o tanara exaltata, despre cum a simtit ea chemarea Sfantului. Preotul dadea din cap, a intelegere, parand, din sclipirea ochilor si din incetineala pleoapelor, ca a mai auzit astfel de declaratii si ca nu are ce sa faca, cu respectiva doamna. Am mers la icoana si m-am inchinat la Dumnezeu, rugand pe Dumnezeu sa ma ierte daca ma inchin la ce nu trebuie. Nu am vazut nimic de la patriarhie, nici un semn ca Biserica Ortodoxa ar gira cumva aceasta prezenta.
Cautand pe net am gasit asta: http://portal.tfm.ro/icoana-sfantulu...izvoraste-mir/ .
Stie cineva daca este o excrocherie sau are girul Bisericii Ortodoxe Romane?

Last edited by catalois; 27.09.2014 at 23:07:13.
Reply With Quote