View Single Post
  #744  
Vechi 21.10.2016, 21:28:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Vindecarea. (Eu doresc să te vindeci tu iar tu mă crezi bolnav)

Citat:
În prealabil postat de Emilian
Alt set:
1. Are vârsta pentru orice om, o garanție a înțeleciunii, a credinței, a smereniei, a dragostei și-a toată virtutea? Sau am considerat vârsta ei o problemă?
2. Cine sunt celelalte 6 trâmbițe?
3. Când moare trâmbița Mihaela, s-au terminat trâmbițele? Sau vine trâmbița a 8-a?
4. Câte trâmbițe vor fi? 18, 42, sau 599, 662, 666, 668, 1001 sau 1002 ? Sau câte?
5. Cine alege trâmbițele? Pe ce criterii?
6. Dacă-i scriu numele trâmbiței mihaela, cu m mic, se va supăra pe mine? Dacă da, ce-o să-mi facă?
7. Credința Ortodoxă, asta a celor 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, a Sfinților Părinți, pliroma Bisericii, dacă-i spune la trâmbița mihaela că nu învață bine, ci chiar împotriva învățăturilor Bisericii și-a mântuirii și o va invita la dialog, să-i fie explicat de ce nu învață bine, va veni la dialog? Va accepta că este în înșelare? Se va îndrepta?

Sunt întrebări de bun simț, care au ca scop vindecarea. Te rog răspunde responsabil la ele. Just, lucid, onest.
Ok. Hai să ne vindecăm unii pe alții de necredință. Dar tu te crezi sănătos și infailibil deci știi musai mai bine ca Dumnezeu că eu sunt bolnavul și ereticul care trebuie să se pocăiască și să se lepede... adică îmi ceri să mă lepăd de însuși Dumnezeu... și atunci ce sănătate speri tu că voi mai avea? Păi voi avea sănătatea neghinei și pleavei și voi fi așa gras și frumos ca o buruiană otrăvitoare! Să nu fie. Eu sunt sănătos la Credință dacă fiind creștin ortodox cred și în Cuvîntul lui Dumnezeu din NIP și în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice, deci nu mă mai jigni socotindu-mă mereu bolnav sau eretic.

Însă dacă mă gîndesc la bolile mele, atunci sigur că sunt bolnav, bolnav de la mulțimea de păcate pe care le fac necontenit dar nici întrun caz de la Dreapta mea Credință Orotodxă creștină cu tradiție apostolică dar și în cele 7 Sfinte Trîmbițe Apocaliptice și în NIP, Cetatea Cuvîntului Lui Dumnezeu!

Citat:
1. Are vârsta pentru orice om, o garanție a înțeleciunii, a credinței, a smereniei, a dragostei și-a toată virtutea? Sau am considerat vârsta ei o problemă?
Păi vîrsta omului nu e nicio garanție, nici albul părului, nici ridurile din obraz, nici chelia, nici gîrbovirea sau limba moale bătrînească sau ascuțită, sau furiile și tupeul bătrînesc, nici o haină a bătrîneții nu e o garanție fie ea călugărească sau preoțească... nimic din toate astea nu e o garanție așa cum fals te rătăcești crezînd cu naivitate în cele exterioare omului.

Ele pot să fie o frumoasă virtute doar pentru omul în care în interior locuiește Dumnezeu și care sincer Îl iubește pe Dumnezeu cu fidelitate, cu ascultare credincioasă și smerită, cu bunătate față de toți ceilalți semeni și apropiați.

Deci Garanția Vîrstei de respectat o dă Dumnezeu și nici într-un caz aparențele vîrstei căci și păcatul poate fi bătrîn și mai ales păcatul îmbătrînește și omoară pe om sau poate ai uitat că Domnul Iisus a fost răstignit de către cărturarii și bătrînii lui Israel așa cum a pățit-o cîndva de la ei și dreptul prooroc Ghedeon.

Vîrsta ta e o problemă, sau a mea, a ei nu mai este o problemă din moment ce de peste 35 de ani slujește Cuvîntului, poate de peste 40 de ani, nu știu... deci ce crezi, poate fi ea o naivă cînd a văzut cum Trîmbița înaintea ei sf. Verginica și apoi sora ei Maria-Puntea de legătură ca apoi să Trîmbițeze și ea și cei ce ascultă Cuvîntul care se aude în Templul Noului Ierusalim? Iar Cuvîntul de peste 60 de ani Trîmbițează și se scrie în Cărțile Noului Ierusalim.

Celelalte Trîmbițe Apocaliptice, primele 5, de asemenea au primit daruri foarte mari și haruri mari de la Dumnezeu dar niciunul nu e așa de mare ca și darul Cuvîntului din sfintele Cărți!

Deci vîrsta Cuvîntului din Cărți are peste 60 de ani și asta e o garanție a continuității în Dumnezeu.

Citat:
2. Cine sunt celelalte 6 trâmbițe?
Ți le-am mai amintit de cîteva zeci de ori.
1. Preotul Iosif Trifa și Traian Dorz și Oastea Domnului și publicațiile creștine: Lumina Stelelor, Iisus Biruitorul și altele.
2. Ciobănașul Petrache Lupu și Moșul Dumnezeu de la Maglavit și Salcia Plîngătoare.
3. Părintele văzător mare proooroc Arsenie Boca și sora Zamfira și mănăstirea Prislop și biserica pictată de la Drăgănescu.
4.5. Părintele Ioan Iovan și Sora Veronica de la Vladimirești. Ambii au făcut pușcărie pentru Hristos iar apoi părintele a pus temelia mănăstirii de la Recea fiind plin de puterea smereniei.
6.7. Sf. Verginica, apoi sora ei Maria ca o punte de trecere și acum la sfîrșit sora Mihaela și preotul Nicușor care citește Cuvîntul pus în format audio pe site.
Citat:
3. Când moare trâmbița Mihaela, s-au terminat trâmbițele? Sau vine trâmbița a 8-a?
Asta nu mai știu... dar dacă citești Apocalipsa vei găsi doar 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice, apoi, poate s-ar putea să audă tot poporul Domnului Cuvîntul sau s-ar putea să audă toți cei răpiți în norii luminoși și nevăzuți ai văzduhului așa cum a proorocit sf. Ap. Pavel că cei ce vor învia vor fi răpiți în nor âmpreună cu cei rămași vii pînă atunci și așa vom fi mereu împreună cu Domnul și cu Dumnezeu.
Citat:
4. Câte trâmbițe vor fi? 18, 42, sau 599, 662, 666, 668, 1001 sau 1002 ? Sau câte?
Trebuia să fii tu viclean și rău și să bagi 666 în rîndul numărului trîmbițelor. Păi ăla e un număr de om însemnat.. e fiul păcatului care nu se înseamnă cu sf. Cruce și nu se pecetluiește cu Duhul Sfînt ci cu păgînismul ateist comunist și cu satanismul gLumii avînd tupeul să se îmbrace în haine de biserică, de om al bisericii și să vorbească din dreptul lui Dumnezeu ca un acoperit din serv-vicii. Deci nu pricepi Adevrăul și arunci din neștiință și false interpretări ''ortodoxe'' hula pe capul Trîmbițelor. Nu te băga cu tupeu ca și cum ai știi în ce nu ai înțeles și vorbești din superstiții și răstălmăciri 'ortodoxe'. E vorba de scorpia roșie comunistă care s-a îmbrăcat în negru păcălind că se pocăiește sau că îl iubește pe Dumnezeu. E vrăjeală de păcălit naivii... defapt vrea doar putere, privilegii, fărădelegi, hule, dominație și teroare.

Deci sunt doar 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice și apoi nu știu ce va mai fi. Păi va fi ceea ce urmează și e scris la Apocalipsă!

Dumnezeu a căutat cele mai cuminți și nevinovate ființe, sărace și oropsite, cu viața cea mai grea, cu credința cea mai mare, cu răbdarea și eroismul cel mai bun și cu inima cea ma curajoasă și fidelă și statornică și pe acelea le-a curățit, le-a crescut, le-a învățat, le-a iubit, le-a dăruit și apoi prin ele a Trîmbițat și a învățat poporul ortodox și pe tot omul căci Trîmbițele sunt pentru oameni, ele sunt făcute pentru ca înaintea lui Dumnezeu să slujească mîntuirea oamenilor cu foarte multă smerenie și umilință cum nu pricepe nimeni atîta smerenie și umilință și sărăcie și modestie și cumințenie și ascultare. Însă sora Veronica s-a dedat luxului și s-a îngîmfat și atunci a părăsit-o darul proorociei. Spre sfîrșit parcă și-a revenit, s-a pocăit și cred că s-a mîntuit, dar într-o vreme ea căzuse din trîmbițare.

Deci Dumnezeu și-a ales Trămbițele pentru a fi cît mai sfinte ca să mîntuiască prin ele pe oameni prin credință căci ele sunt un exemplu de mucenicie și de curaj și de vitejie sfîntă. Deci ele sunt un exemplu bun pentru orice ortodox și pentru orice creștin... chiar dacă se supără alții pentru că ar fi vrut să fie și ei exemple tot atât de bune și de smerite și umilite ca ele.
Citat:
6. Dacă-i scriu numele trâmbiței mihaela, cu m mic, se va supăra pe mine?
Ea nu se va supăra dar se va bucura păcatul din tine care te va înghiți treptat căci hula odată intrată în tine va crește și va ajunge o ditamai buruiana carnivoră care te va înrobi. Eu însă mă supăr dar te rabd, cu bunele și cu relele tale așa cum mă rabzi și tu pe mine cînd te mustru poate prea dur.

Citat:
Dacă da, ce-o să-mi facă?
Păi este scris în Apocalipsă că Martorii Domnului, martorii credincioși te pot lovi, dacă vor, cu orice fel de boală sau de durere sau cu orice necaz sau pedeapsă vor ei deci pot să se răzbune cum vor căci ''A Mea este Răzbunarea''... dar nu cred că o vor face ci mai rău te va pedepsi propriul păcat căci denigrarea pe nedrept și luarea în deșert a numelui Domnului este păcat foarte mare care nu rămîne nepedepsit așa cum este scris. Îl poți tu însuți pedepsi îndreptîndu-te sau să ceri pedeapsă de la Dumnezeu ca să scapi sau canon de vindecare căci dacă vei ajunge în pedeapsa păcatului e mult mai groaznic căci aceea e mult mai cumplită și dureroasă. Păcatul pedepsește pe om mai rău ca satana... care se ia la întrecere cu păcatul.. cine pedepsește mai cumlit.
Citat:
7. Credința Ortodoxă, asta a celor 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, a Sfinților Părinți, pliroma Bisericii, dacă-i spune la trâmbița mihaela că nu învață bine, ci chiar împotriva învățăturilor Bisericii și-a mântuirii și o va invita la dialog, să-i fie explicat de ce nu învață bine, va veni la dialog? Va accepta că este în înșelare? Se va îndrepta?
Păi eu nu cred că este în înșelare ci este în Dreaptă Credință, tu ești în înșelare și pui înșelarea ta în cîrca tuturor sfinților că cică ei ar osîndi ceea ce defapt tu osîndești împreună cu orbii superstițioși și îngîmfați pe care îi urmezi cu fanatism religios deși te păcășlesc crezînd că au dreptate.

Deci Toate sfintele Canoane, Toate sfintele sinoade Ecumenice, Toți Apostolii, Drepții și Sfinții și mai ales Domnul Dumnezeu și Maica Precistă Maria și Duhul Sfînt întăresc Dreapta Credință în NIP și în Cuvîntul lui Dumnezeu așa cum este proorocit în toată Biblia și în Apocalipsă și atunci tu vrei ca ea să accepte că este în înșelare și vrei să se ''îndrepte'' și să se ''vindece''? Ce aiureală ceri oare îți vei da vreodată seama?

Așa că nu are cum să să îndrepte dreptul și sfîntul și credinciosul și mărturisitorul ci trebuie să se îndrepte păcătosul care iese din Cuvîntul lui Dumnezeu, el trebuie să se pocăiască dacă vrea să fie viu, să se întoarcă din fărădelegile și căile lui cele rele și îl va ierta Dumnezeu așa cum este scris.

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 14:53:40.
Reply With Quote