View Single Post
  #219  
Vechi 06.12.2020, 10:41:33
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.983
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu știu ce s-a întâmplat cu tine, dar parcă nu ești tu, cel pe care îl recunoșteam imediat din primele fraze. Efectiv s-a produs o schimbare în tine. E exact momentul ăla în care ai ajuns la o saturație privind învățătura creștină, respectiv ortodoxa și ai început sa studiezi mai profund și celelalte religii, apoi ai ajuns...ATENȚIE... La un ADEVĂR... Eu sincer te felicit, este un pas mare pentru conștiința ta și pentru un om de mare valoare ca tine, zic eu. Însă, nu pot sa nu te avertizez, dat fiind faptul ca și eu am trecut prin aceste etape, adică ortodox convins, după aceasta deschidere universala către toate religiile, în special cele orientale, după am dat-o în agnosticism, și ulterior spre ateism.... Problema știu care e? Tot acest zbucium sufletesc, și incertitudinea și căutările și cum vezi ca ți se dărâmă constant bazele credinței... Și până la urmă vezi ca trebuie sa ajungi singur la un adevăr personal care să-ți convină ție, și să-ți aducă pace... Fiindcă raportarea la divin trebuie sa fie mereu personala... Demetrius, bun venit în lumea căutărilor, incertitudinilor, e un drum lung, greu, dar ma bucur ca ai pășit pe drumul căutării personale..
Cum am spus si in postarea citata de tine,prima si ultima garantie a IUBIRII este Iisus Hristos. Altceva nu-mi trebuie,dar Iisus, da,imi trebuie.
N-am citit alte lucrari decat crestine, cu exceptia SN Lazarev-Diagnosticarea Karmei, care in cartile lui Il pomeneste pe Dumnezeu cam pe fiecare pagina macar o data, fara sa-I deformeze cu nimica utoritatea,ci din contra, I-o intareste cu explicatii foarte pertinente si pe intelesul oricui.
Nu poate fi nimic mai bun decat Hristos, de aceea El va veni a doua oara.

Eu am pomenit de Constiinta Universala fiindca toti oamenii, indiferent de cultura, ajung sa aiba aceleasi trasaturi de caracter daca sunt mai evoluati, astfel ca ajung sa-L cunoasca pe Duhul Sfant, Care le dezvolta acelasi fel de traire spirituala.

Nu, nu "m-ai citit" corect de data asta(parerea mea).




P.S. Recitind mesajul meu pe care l-ai citat, recunosc ca din neatentie i-am dat o amprenta mai... "indiana", fara nicio legatura cu realitatea. E drept, indienii(prin yoga) ajung la o practica "mai spirituala" pe cale rationala si intelectuala, nu duhovniceasca.

P.P.S. De aceea mi-ai zis ca-s de mare valoare fiindca urma sa spui ca si tu ai foat in aceeasi "faza"? Nu sunt; il stresez tare mult pe duhovnic la spovada.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.12.2020 at 10:50:20.
Reply With Quote