View Single Post
  #4  
Vechi 26.08.2021, 18:17:16
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si inafara de Origen nu sunt suficienti?

Stii suficient de multa teologie sa te decurci cu greselile de acolo?

Sunt Ortodox, si inteleg canonurile Bisericii. Insa sunt dileme printre crestini, inclusiv si eu. Sunt in carti ortodoxe sunt foloste numeroase texte Patristice, de care eu ma folosesc de ele. Insa gasesc si Origen in aceste texte. Problema este ca nu stiu, daca sa scriu in agenda. Asa te rog frumos sa nu ma judeci. N-am teologie, insa toata viata mea m-am axat pe Sfintii Parinti si scrierile lor. Sunt Ortodox si mor ca Ortodox. In anumite carti, sunt Sfinti Parinti, dar s-au adaugat si citate din Origen, Clement Alexandrinul si multi altii. Am doar o dumerire: sa le folosesc, adica sa le scriu in agenda sau sa le trec cu vederea?

Toata viata mea m-am folosit de Sfinti Parinti, Mari Duhovnici, sau scrierile ascetice in agenda mea. Nu stiu teologie, n-am facut, dar incerc sa caut raspunsurile in acest forum. Dar sunt aici in forum teologi. Incerc sa aflu raspunsuri si sa folosesc sfaturile primite. N-am nicio alta intentie decat sa fiu informat pe plan Ortodox. Nu sunt un sectar, Doamne fereste, vreau sa duc viata si sa folosesc sfaturile Sfinilor Parinti ca si sfaturi. Pot sa spun ca unele carti care folosesc citate non-post Ecumenice, m-au pus in dificultate. Stiu ca Origen a fost condamnat in Sinodul al V lea Ecumenic. Insa anumiti autori Ortodoxi folosesc citatele lui. Nu stiu cum sa procedez.
Reply With Quote