View Single Post
  #9  
Vechi 27.08.2021, 22:32:59
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ajutorului omenesc nu ne încredinta pe noi, Preasfântă Stăpână, ci primeste rugăciunea robilor tăi, că necazurile ne cuprind si nu putem răbda săgetările diavolilor; acoperământ nu ne-am agonisit nicăieri unde să scăpăm noi, păcătosii, pururea fiind biruiti; mângâiere nu avem afară de tine, stăpâna lumii. Nădejdea si folositoarea credinciosilor, nu trece rugăciunile noastre, ci le fă de folos.(Paraclisul Maicii Domnului)

Asadar, unele sfaturi de pe-aici poate nu sunt mai bune ca propria ta analiza. Daca nici in Origen nu ai incredere in urma unui Sinod (oare cu ce mai diferit de cel din Creta?), atunci cum poti avea incredere in cei de-aici, care n-au nicio legatura cu niciun Sinod?

Eu pretuiesc mult pe Origen si n-am citit nimic din lucrarile lui, decat cateva maxime, dar toate pline de Duh Sfant. Cred ca dupa ce citesti lucrari de-ale lui poti gandi daca le accepti sau nu.
Ai incredere in Duhul Sfant!
Deci pot sa scriu citate ale lui Origen folosite in anumite carti in agenda mea? Sunt mereu folosite la talcuiri scripturistice. Am incredere in Duhul Sfant, insa nu stiu cum sa ma impac cu ideea sa nu incalc un canon inlegatura cu invataturile Sfintilor Parinti. E greu, caci desi nu numai Origen si ceilalti ca el sunt folosite citate in carti. N-am analizat, desi majoritate din crestini, sunt contra folosirea citate sau aforisme, ca se incalca canoane.

Eu put si simplu doresc sa scriu multe citate in agendele mele. Acum vreo 3-4 agende cu citate din Sfinti Parinti, insa cand gasesc anumite citate din Origen sau Clement Alexandrinul, ma blochez, ca nu stiu sa le folosesc sau nu. Mereu m-am bazat pe zona Ortodoxa ca si sfaturile de la Sfinti Parinti pentru crestini.
Reply With Quote