Subiect: disperata
View Single Post
  #71  
Vechi 23.11.2009, 11:35:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am vazut sora ca ai primit sfaturi sa zicem destule ba chiar ai vazut ca exista surori (ca o usurare)care au trecut sau care chiar acum trec prin asemenea incercari.
Eu am o parere in legatura cu incercarea prin care treceti (si mai putin un sfat)adica am sa ma exprim numai din punct de vedere duhovnicesc . Cu siguranta ca te rogi pt. multe dar cel mai important lucru este sa te rogi ca Hristos sa-ti descopere pacatele pt. care patimesti aceastea. Sf. Vasile cel Mare spunea raspicat : ,,bolile noastre sunt pacatele noastre",deasemenea stim f. precis ca omul patimeste pt. 3 cauze :
- pt. pacatele sale
- pt. pacatele parintilor si ale stramosilor (pina la a 9 generatie)
- fara a fi vorba de vreun pacat ci pt. a se vadi puterea lui D.zeu.
De la inceput noi nu stim pt. ce patimim, pt. care cauza, dar cel mai frecvent patimim pt. pacatele noastre. De aceea trebuie sa priviti cu f. mare seriozitate viata voastra de pina acum (din copilarie si pina acum)si sa cautati sa descoperiti pacatele uitate ,nemarturisite pina acum si nesupuse penitentei (pt. care nu ati facut canon). Pt. aceasta trebuie sa faceti 2 lucruri f. importante :
- sa va rugati cu multa zdrobire de inima lui Hristos ca sa va descopere eventualele pacate uitate
- sa cititi cu mare atentie indreptarele de spovedanie pt. a va informa f. bine despre ce fapte sunt pacate, sa vi le notati ,sa le marturisiti si sa faceti canon pt. ele . Cercetati bine toate evnimentele care le stiti neplacute dar mai ales ,,placute" din viata voastra, daca nu le-ati implinit cu pacate : de exemplu cind ati cununat sau botezat ati fost curati deplin : nu erai necurata trupeste (la cel putin 5 zile departare de sex, la cel putin 3 zile departare de stop, sa nu fi fost la mai putin de 1 an de la un avort spontan sau la cel putin de 3 ani de la unul provocat, sau nu cumva sa folositi sau ati folosit ca metoda anticonceptionala calendarul catamenial sau etc, etc, etc,). Aveti mare grija cu pacatele ca va jucati sanatatea si fericirea din casa pt. lucruri la care este posibil sa nu fi dat mare importanta si ele defapt sa fie pacate mari. Nu este de gluma cu asa ceva...totul este pina incepi sa patimesti ca dupa aceea nici nu sti de unde va mai vine raul. Deci trebuie f. bine cercetata viata voastra a amindurora de cind ati fost copii si marturisit tot ce descoperiti nou si ca fiind uitat.
Daca ai crede ca glumesc sau daca ai banui tu alte cauze ...te rog sa ma ierti,dar este tare bine sa sti pt. tot restul vietii ca nu este de gluma cu nici un fel de pacat, mare sau mic.Totul este pina spune Hristos ,,gata, de acum vei plati pt. pacate" ca de aclo in colo numai fiecare stie cum si ce patimeste .

Iata deci o parere sau un eventual sfat . Fa cum crezi de cuviinta si mai ales cum te invata duhovnicul tau ,care cred ca este f. serios, sobru si nu glumeste cu pacatele deslegindu-le dupa bunul plac !

De unde si pana unde metoda calendarului este pacat? As vrea sa imi arati chiar un canon care spune asta.
Zaharia, tu stii cum se defineste de fapt pacatul, pe scurt? Tot ce ne departeaza de Dumnezeu. Nu adunarea meschina de fapte si faptulite necontrolabile ca menstruatia, avortul spontan etc. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar ai o conceptie iudaica despre pacat.
Eu cred ca prin astfel de sfaturi mai rau o intristezi si o zapacesti pe pusicat, care este deja intristata. De altfel ea a zis ca se roaga mult si ca se spovedeste. Preotul o va sfatui si o va ajuta sa gaseasca pacatele uitate, daca sunt.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote