Subiect: disperata
View Single Post
  #73  
Vechi 23.11.2009, 14:13:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De unde si pana unde metoda calendarului este pacat? As vrea sa imi arati chiar un canon care spune asta.
Zaharia, tu stii cum se defineste de fapt pacatul, pe scurt? Tot ce ne departeaza de Dumnezeu. Nu adunarea meschina de fapte si faptulite necontrolabile ca menstruatia, avortul spontan etc. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar ai o conceptie iudaica despre pacat.
Stii ca e foarte ciudat ca tot aud pe aici atotstiutori care au o problema cu decizia cuplurilor de a face copii...si cand???

Insa eu m-am gandit asa, ce tot au oamenii astia cu cuplurile casatorite si unde scrie ca exista vreun canon unde se specifica termenul in care trebuie sa faci copii si cati????

Hai sa iti spun la ce concluzii am ajuns eu...practic toti cei care fac 3-4 copii sunt pacatosi si nu aduc copii pe lume la capacitatea pe care o are orice femeie sanatoasa, pentru ca de fapt toate am face in jur de 14 si chiar mai multi...deci??? Cine vorbeste si de pe ce pozitie???

Cei care se casatoresc tarziu, practic nu au facut copii la tinerete, asa cum se spune la carte, nu??? Fetele inainte se casatoreau la 16-17 ani si faceai copilul cat ai zice peste...deci....cate procedeaza asa cum " trebuie"??

Celibatarii nici tu casatorie, nici tu copii...dar dau lectii celor casatoriti si le sugereaza cand si cati copii sa aduca pe lume, cand de bine de rau cuplurile casatorite intrunesc cateva calitati deja....spre deosebire de ei, nu???

Ia sa mai gasesc ceva pacate, ca practic pana acum imi dau seama ca nu inteleg de ce oamenii au tendinta sa se uite in curtea vecinului de parca ei sunt 100% virtuosi...cand de fapt eu am constientizat ca nimeni nu procedeaza exact asa cum vrea Dumnezeu...dar toti procedeaza in schimb cum pot si ei si foarte controlat. Asadar...eu as sugera sa se lase mai moale cu sugestiile referitoare la copii si metode, ca eu nu tin minte sa imi fi inmanat vreun preot un calendar cu termenul in care sa procreez ...si asta clar pe considerentul ca orice cuplu decide de fapt acest lucru, asa ca ce tot atata tura vura!!!!!!!!!!
Reply With Quote