Subiect: disperata
View Single Post
  #74  
Vechi 23.11.2009, 15:13:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De unde si pana unde metoda calendarului este pacat? As vrea sa imi arati chiar un canon care spune asta.
Zaharia, tu stii cum se defineste de fapt pacatul, pe scurt? Tot ce ne departeaza de Dumnezeu. Nu adunarea meschina de fapte si faptulite necontrolabile ca menstruatia, avortul spontan etc. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar ai o conceptie iudaica despre pacat.
Eu cred ca prin astfel de sfaturi mai rau o intristezi si o zapacesti pe pusicat, care este deja intristata. De altfel ea a zis ca se roaga mult si ca se spovedeste. Preotul o va sfatui si o va ajuta sa gaseasca pacatele uitate, daca sunt.
Dupa ce yrO a facut ,,recital" pe topicul despre calitatile pe care trebuie sa le aibe un tinar la intrarea in calugarie,sustinuta si de ssobitsirC in pofida greselilor canonice ostentative, acum citeva zile a dat tot recital aizocierdnA pe subiectul ,,Arsenie Boca vs Arsenie Papacioc" la care s-a spumuit de ridicol (de fapt a si primit raspunsuri deosebite in consecinta). Ieri sau alaltaieri am scris pe topicul parinteleui A. Boca despre nastrusnicul mecanism care sta in spatele ,,socializarilor' esuate .Chiar ma intrebam cit mai dureaza pina va aparea urmatorul din ... Ei ,iacata nu a durat mult... dar sa nu o comitem totusi pt. ca s-ar supara si noul parinte Geo-nectarios pe care apropos il rog sa-si spuna parerea despre practicile contraceptive de orice fel in viata femeilor ortodoxe.
Iti cunosc f. bine parerea despre contraceptie ,ti-ai brevetat-o de cite ori ai avut ocazia : nu asta ma intereseaza pt. ca este parerea ta ,adica este treaba ta cit si cum vrei sa traiesti tu si pe deasupra nici nu am sa zic cum ca induci in eroare pe crestinii nestiutori chipurile smintindu-i .Asta este treaba lor daca vor sa asculte orice. Slava domnului ca au de unde sa afle adevarul adevarat, ca sa zic asa.
Parerea mea am expus-o la fel ,de nenumarate ori, despre toate metodele, indifirent cum se cheama si prin ce mecanism actioneaza, dar care se opun aparitiei vietii preferind vietii jertfelnice (a se vedea evenghelia din prima duminica dupa inaltarea sf. cruci si cea de la ziua vovideniei recente)pe cea de placere si cu obligatii putine. Totusi , ca sa fac dragoste frateasca iti indic ca punct de plecare in judecarea lucrurilor ,alaturi de cele din aliniatul de mai sus, cuvintele Mintuitorului : ,,... Eu sunt calea, adevarul si viata" . Calea si adevarul au fost terfelite la propriu de nenumarate ori in pareri personale si de multe ori fanteziste si discretionare . Iata, acum este rindul ,la aceleasi tratamente, pt. ,,viata".
Ar trebui sa ma lungesc mult desi am mai scris despre subiect pe larg; totusi ,din scurt ma repet ca nu am auzit (citit !)de vreun sfint sau parinte imbunatatit care sa fi fost casatorit si sa fi ajuns sfint sau imbunatatit opunindu-se facerii de copii dar desfatindu-se sexual cu sotia sa . Care dintre noi sminteste si induce in eroare ?????? Sau poate voi fratilor si surorilor ,care cititi aceasta postare,ati fi auzit despre asa ceva ????? Spuneti , sa aflam cu totii !
In ceea ce o priveste pe sora care a deschis topicul , eu cred ca trece printr-o incercare deosebita (in sensul ca pt. ea familia reprezinta aproape totul)si astfel i-am dat parerea mea . Ea poate face orice, inclusiv sa creada ca o smintesc si sa se increada in parerea ta, ma rog sa-i fie de bine . Fiecare alege ce-i lipseste ...daca si stie ce-i lipseste . In felul acesta iti multumeste , te felicita si te binecuvinteaza si... si care ar fi problema ta ? ca pe a ei o intuiesc !
Deci nu incurca dreptul la opinii(pareri) si las-o mai moale cu jocuri de genul ,, mai rau o intristezi si o zapacesti" .Nu de alta dar sunt stratageme care nu-ti fac cinste . Pe ea nu cred ca o smintesc dar tie chiar nu-ti face cinste. Sa nu ma intelegi gresit, poti face orice ...dar nu orice iti face cinste .Ma rog, fa cum vrei .

Dar ceea ce este grav cu adevarat este ca si tu faci parte din cei 4-5 forumisti care nu recunosti, denigrezi si esti impotriva corpului canonic asa cum este el recunoscut si coercitiv aplicat de BOR. Aici este sminteala introdusa de voi ...si asta este grav cu adevarat ! Ce menajamente sa folosim la asemenea abateri grave ... ca sa nu va indispunem si sa nu va producem cefalee sau zbucium duhovnicesc ???
Reply With Quote