View Single Post
  #6  
Vechi 16.11.2011, 13:21:21
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
vazand postul, mi-au rasarit in minte cateva intrebari:
1.Daca femeia se casatoreste cu acel om, e sigura ca ii va accepta si copilul?
2. poate garanta ca relatia dintre ei(tata vitreg-copil) va fi buna?
Nu judec pe nimeni, fereasca Dumnezeu, dar intre fericirea mea si a copilului meu as alege-o pe cea a copilului.
Sunt asa putine cazuri, in care tatal vitreg se poarta frumos cu copilul. In cele mai fericite cazuri ii e indiferent. Dar de multe ori il priveste ca un rival.Il vrea inlaturat. Il bate, caci nu e al lui si nu il doare.
Merita ptr o placere trupeasca sa iti condamni copilul la suferinta?Fericirea ta merita cladita pe durerea lui?
Ptr copil, tatal are un rol esential. El sufera ptr divorul parintilor lui.Drama lui e cu mult mai mare decat a parintilor.Ptr el, noul venit va fi un intrus. Un om care incerca sa ii fure dragostea mamei. Un om care nu e tatal lui si pe care nu il va putea iubi.
Am cunoscut cazuri in care el era miere pana la casatorie, se juca cu copii ei, le cumpara fructe(de fapt asa a convins-o sa il accepte) iar dupa casatorie am inceput sa nu-i mai suporte sa ii bata.etc.
Asta e draga mamica, viata care ti-o doresti ptr copilul tau? Intotdeauna in viata trebuie sa se sacrifice cineva. Iar tu poti hotari cine sa se sacrifice.
Cunosc destule mame care ramase vaduve de tinere, deci si biserica le ingaduia casatoria, au renuntat la fericirea lor ptr a-si creste copii in liniste si pace.Iar copii le-au respectat ptr decizia facuta.
Cred ca nu-i o regula ca noul sot al mamei sa nu se poarte bine cu copilul, ci depinde mai mult de relatia acestuia cu Dumnezeu...Ai auzit chiar si de tati naturali care isi bat copii? Acest caz cum il comentezi?
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote