View Single Post
  #115  
Vechi 22.06.2016, 20:18:08
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Pe mine personal nu ma tulbura catusi de putin, faptul ca s-au adunat in Creta cativa ca sa promulge un ecumenism eretic si sincretist. Ierarhii care promoveaza erezii pe motiv ca aduc pacea, nu pot fi ascultati. pacea ca sa fie adevarata trebuie sa fie intru Hristos. Iar Hristos e drept si iubitor deopotriva. Numai pacea cu dreptate este pacea lui Hristos. Caci ce folos o pace fara dreptate? priviti in Siria, in Mosul e pace intre musulmanii care aplica Sharia cu forta. Toata lumea respecta legea Sharia si pacea este impusa cu arma. si e pace fara deptate.

In multe familii e pace fara dreptate. Au la baza compromisuri si minciuni de tot felul, dar ei cica traiesc in pace, fara dreptate . Aceasta pace este stramba , de la Satan.

Ecumenismul asta si voieste . Un iubirism plin de pace, stramba si fara dreptate, ce izvoraste dintr-un amestec de credinte, un fel de creuzet al credintelor. \nu va fi pace. Daca nu este pacea lui Hristos, in aceeasi credinta mantuitoare, nu e pace, ci doar aparente inselatoare. Va imbatati cu apa rece.
#
Mi-e mila de toti oamenii si i-as dori mantuiti. Mi-e mila si de cei din Creta.

Daca scriu aici nu scriu pentru mine, ca eu stiu ce am de facut ci pentru fratii mei, pentru voi toti. Ca asa simt. Ca simt ca trebuie sa spun adevarul ce il simt in inima ca stiu ca trebuie sa spun ce vad. Nu va lasati inselati. Noi ortodocsii stim sa iubim toti oamenii de pe pamant, fara texte pompoase care sa ne invete cum. Stim asta de la Hristos, de la sfinti.

Noi stim din invatatura ortodoxa, ca una este dreapta credinta, si Una este Biserica cea adevarata. Unul este\Hristos. Si mai stim din Sfanta Scriptura ca sunt hristosi mincinosi, ori ecumenismul tocmai pe acestia i-a ascuns cu desavarsire sub masca pacii lumii. Dar va spun, pacea lui Hristos trebuie cautata si aceasta inseamna ca pace va fi cand toti vor fi in aceeasi Biserica al carui cap este Hristos cel adevarat. In afara de pacea lui Hristos, nu exista decta minciuna si fatarnicie.
Ce sincretism si ecumenism?
Toata lumea a sarit ca arsa numai la sugestia unui asemenea lucru.
Nu, ce provoaca controversa din documentul "Relations of the Orthodox church with the rest of the Christian world" e o intrebare filosofico-ecclesiarhala destul de complexa.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote