View Single Post
  #339  
Vechi 31.01.2014, 19:55:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De fapt, una este posibilitatea mantuirii celor de alte confesiuni, religii,s au fara religie, sau a celui mamai mare pacatos - care este o taina a lui Dumnezeu, si pentru care ne putem ruga cu dragoste oricand si oricat - si alta este a spune care este Biserica adevarata, invatatura ortodoxa etc.
Dar sigur ca atunci cand ai si rude si prieteni buni de alte confesiuni reflectezi mai mult la aceste lucruri decat atnunci cand iti sunt straini.
Nu inteleg prea bine ce vrei sa spui. Sper insa ca nu ai dubiu in ceea ce priveste adevarata Biserica, si adevarata invatatura, care e cea ortodoxa. Altfel, degeaba s-au tinut cele 7 Sf. Sinoade ecumenice, daca ceea ce au hotarat acolo sute si mii de episcopi cu Duhul Sfant, nu e respectat.
Nu putem fi noi mai buni decat Dumnezeu, Fani. Cred ca esti de acord.

Pe noi, cei, care avem rude de alta confesiune, practic ne doare ca acestea nu sunt in adevarata Biserica; de aceea constientizam mai mult aceste lucruri. Indiferent de acest lucru, noi trebuie sa Il iubim mai intai pe Dumnezeu, si apoi pe aproapele noastru. Ori daca eu, din iubire pentru aproapele, incerc sa schimb cele lasate de Dumnezeu prin Duhul Sfant... nu cred ca e bine.
Reply With Quote