View Single Post
  #7  
Vechi 10.03.2009, 05:20:42
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

[COLOR=black][SIZE=3]Intru faradelegi fiind zamislit, eu, pacatosul, nu cutez a cauta la inaltimea cerului; dar indraznind catre iubirea Ta de oameni, strig Tie : Dumnezeule, milostiv fii mie si ma mantuieste si ajuta pe Romus si Felicia in necazurile lor !

De vreme ce dreptul abia se mantuieste, cum ma voi arata eu, pacatosul, cel ce nu am purtat greutatea si zaduful zilei ? Ci numara-ma, Dumnezeule, cu cei din ceasul al unsprezecelea si ma mantuieste si la fel pentru Felicia si Romus!

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh

Bratele parintesti grabeste a mi le deschide, ca in pacate am cheltuit viata mea ! Si cautand, Mantuitorule, la bogatia cea neimputinata a indurarilor Tale, nu trece acum cu vederea inima mea cea saracita, caci catre Tine, Doamne, strig cu umilinta : gresit-am la cer si inaintea Ta ! La fel iarta si Feliciei si lui Romus tot ceea ce au gresit si le da grabnic ajutor!!!

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Preasfanta Fecioara, nadejdea crestinilor, pe Dumnezeu, pe Care L-ai nascut mai presus de minte si de cuvant, roaga-L neincetat, impreuna cu puterile cele de sus, sa ne dea iertare de pacate si indreptarea vietii, noua tuturor, celor ce cu credinta si cu dragoste te preamarim pururea. Fi grabnic ajutatoare Maic Preasfanta pentru Felicia si Romus si le ajuta lor in marea lor deznadejde si necaz.

Apoi,

Doamne miluieste ( de 40 de ori )

si rugaciunea aceasta :

Stapane atotputernice si necuprins, Putere incepatoare de lumina si nepatrunsa, Parintele Fiintei celei ipostatice si Purcezatorul Duhului Tau Celui de o putere, Care pentru indurarile milostivirii si pentru negraita bunatate nu ai trecut cu vederea firea omeneasca cea cuprinsa de intunericul pacatului, ci dumnezeiestile lumini ale sfintelor Tale invataturi le-ai stralucit in lume mai intai prin lege si prin prooroci, iar mai apoi prin Insusi Fiul Tau Cel Unul-Nascut , Care ai binevoit sa ne rasara noua trupeste si la stralucirea luminii Tale sa ne povatuiasca; fie urechile Tale luand aminte la glasul rugaciunii noastre si ne daruieste noua, Doamne, cu inima neadormita si treaza sa petrecem toata noaptea vietii acesteia asteptand venirea Fiului Tau si Dumnezeului nostru, Judecatorul tuturor, nu culcati si dormind, ci priveghind si cugetand la lucrarea poruncilor Tale sa ne aflam, si intru bucuria Lui impreuna sa intram, unde este glasul cel neincetat al celor ce praznuiesc si nespusa dulceata a celor ce privesc frumusetea fetei Tale celei negraite. Fii bun Domane si ajuta lui Romus si mamei sale Felicia in necazurile lor, ca daca Romus moare cine te va lauda pe tine?
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Ca bun si iubitor de oameni Dumnezeu esti si Tie slava inaltam, Tatalui Celui fara de inceput, impreuna si Unuia-Nascut Fiului Tau si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin !


[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote