View Single Post
  #294  
Vechi 20.03.2010, 20:36:05
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit citesti numai ce iti place

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
M-ai lasat fara cuvinte, zau...Mi se pare ca vorbesti de femeie de parca ar fi un obiect, o jucarie de folosit pt placerile unui barbat.. cum adica trebuie ajutata doar pt a avea energie si tandrete in timpul relatiilor trupesti? Adica o ajuti...dar astepti rasplata..si nu una oarecare...
Doamne, oare cati barbati sunt in stare de o asemenea gandire si mai asteapta si supunere din partea sotiilor lor?
Mi se pare ciudat felul in care citesti numai ce iti place. Am zis ca barbatul trebuie sa ajute femeia in treburile gospodaresti din mai multe motive
1. din dragoste (care e cel mai important motiv). Cine iubeste pe cineva nu-l poate lasa pe celalalt sa cada jos de oboseala si sa nu miste un deget. Asta se numeste empatie.
2. pentru ca daca o ajuta, ea va fi mai vesela, mai bine-dispusa si implicit relatia va fi mai armonioasa. Eu cred ca intr-o relatie trebuie sa ne intereseze nu numai cum ne simtim noi, ci si partenera, si daca si ea gandeste la fel, e foarte bine. Asta e al doilea motiv important.
3. pentru ca relatia sexuala va fi mai implinita. Asta e al treilea motiv, poate ultimul. Toata lumea stie ca o relatie sexuala implinita imbunatateste simtitor viata cuplului.
Pentru feministele de ocazie sau din convingere care sunt active pe forum, as spune ca, similar, daca il iubeste, o femeie nu trebuie sa-l lase pe sot, de exemplu sa-si ia a doua slujba, sau sa vina foarte tarziu de la munca si sa o neglijeze astfel pe femeie si pe eventualii copii si o va face 1.atat pentru sot (din empatie) pentru el (motivul 1) cat si 2. pentru armonia cuplului, caci un sot daramat de munca nu va mai fi la fel de vesel si bine-dispus (motivul 2), ci va fi aproape inexistent 3. pentru a nu periclita viata sexuala a cuplului. Si nu mi se pare nimic rau daca femeia gandeste asa, nu cred ca l-ar privi pe barbat ca pe o jucarie sexuala...
Reply With Quote