View Single Post
  #30  
Vechi 12.12.2012, 22:34:45
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Omul vede moartea pe pachetul de țigări și totuși fumează. Știe că duminica trebuie să se ducă la biserică, dar o ia pe drumul de alături, spre cârciumă. Știe că e păcat să furi, dar nu crede că va fi pedepsit pentru asta. Omul nu prea crede, de aceea face alegerile astea, și nu prea îi pasă de viața lui. Dar nu crede pentru că nu vrea. De câte mii de ori în viață nu primește, din afară sau din lăuntru îndemnul cel bun? De câte ori nu-i răsună în conștiință chemarea? Dar n-o urmează (pentru că și-a luat boi, sau țarină, sau nevastă...). Este, oare, vreunul care poate spune că nu l-a chemat Dumnezeu?


Apocatastaza înseamnă mântuirea tuturor, fără a ține cont de libertatea de alegere. Din păcate, eu cred că omul alege iadul – cum am spus – de mii de ori în viață; poate în fiecare clipă.
Imi plac foarte mult mesajele d-voastra, intotdeauna ziditoare, incercati sa nu jigniti pe nimeni, sunteti diplomat si cunoasteti foarte multe despre ortodoxie, nu numai ca cunoasteti dar aveti si interpretari bune.
Reply With Quote