View Single Post
  #141  
Vechi 24.08.2017, 17:37:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Timpul care il pierde orbecaind il poate folosi mult mai util, chestia e ca pana la urma un soi de karma tot exista si oricat i-ai explica, in orice stil i-ai explica, pana nu o consuma in durere si frustrare, majoritatea nu schimba nimic iar atunci cand totusi pricepe, anumite lucruri deja sunt ireversibil pierdute.

Si stai, ca pot fi si mai direct sau incisiv, unele lucruri le iau asa, mai prin invaluire, dar observ ca multi nu pricep subtilitatile.

Doctorul cand opereaza, crezi ca nu sare sange? Sangele se opreste tot prin alte manevre invazive, cauterizare, ligaturare.
Sigur, exista anestezie, dar daca in cazul trupului, durerea e optionala pentru vindecare, pentru ranile duhovnicesti nu prea - ba dimpotriva, e calea cea mai scurta, cealalta, cu anestezia e nu de putine ori vecina cu ipocrizia. Omului ii pare rau dar nu regreta nimic iar daca apare ocazia, repeta aceeasi greseala.
Am lasat la sfarsit ceea ce mi se pare cireasa de pe tort. Mi se pare incredibil (si penibil, in acelasi timp) cum acest om incearca sa-si justfice cu cuvinte "savante" agresivitatea si rautatea. Nu-si mai pune problema ca ar fi gresit sa ii repeada pe ceilalti si sa ii faca prost si nebuni, cu atat mai mult sa se indrepte, ci face o ineptie pseudofilozofica ca sa justifice cat de bune sunt agresivitatea si rautatea. E amuzant ca se considera un fel de "biciul lui Dumnezeu", asa cum spunea si un om cu adevarat bun ca sa isi justifice omorurile prin bunele intentii: Ginghis Han.
Aline, realitatea e mult mai simpla, nu trebuie sa o justific cu filozofii de doi bani. Parerea mea e ca ai o problema mai mare decat o agresivitate, sau, cel putin, s-a agravat in timp. Desi i-ai facut pe multi nebuni si cu probleme psihice eu cred ca n-ar strica sa arati cuiva de specialitate ce ai scris tu aici si sa-i explici cum vezi tu lucrurile. O sa fiu sincer, de cand te cunosc mie nu mi s-a parut ca vad vreun sentiment la tine, ca sa nu mai zic de bunatate, desi am vorbit si pe privat, parca scrie un robot. Oricum, slujbele din biserica sunt foarte folositoare.
Reply With Quote