View Single Post
  #145  
Vechi 24.08.2017, 16:55:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu cred ca ai inteles, nu era vorba de trecut sau de tine si de mine, era vorba de ce ai afirmat tu si cum se va comporta in prezent acea persoana. Da, si eu m-am impacat cu Cezar de vreo cateva ori, ca apoi povestea sa se repete la fel. Am vazut ca si in cazul tau s-a repetat poveste de cateva ori. La fel si cu AlinB, odata i-am si cerut iertare pe privat, desi eu nu l-am atacat niciodata primul. Dar a tinut pana la urmatorul mesaj.
Tocmai am citit câteva pagini și am selectat un fragment pe care l-am redat la "Răspunsuri duhovnicesti".
Oare acest părinte are dreptate în cele scrise aici?

《Ne interesează viața aproapelui nostru atât de mult încât uităm cu desăvârșire să o trăim pe a noastră!
Ne înteresează atât de mult căderile sau ridicările celui de lângă noi așa încât niciodată nu vedem când și cât suntem de căzuți.
Mereu ne acoperim greșelile noastre prin consolarea că cei de lângă noi greșesc mai mult!
Niciodată greșeala aproapelui nu este mai mare decât greșeala noastră ținând cont că la baza greșelii noastre stă judecata pentru ceea ce a greșit aproapele!
Să înmulțim iubirea dacă vrem să ne salvăm sufletele și omenirea!》

Pr. Ioan Danci

Doamne ajută :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote