View Single Post
  #210  
Vechi 04.12.2020, 07:08:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Nu cred că ar vrea cineva ca după ce a fost om să trăiască o altă viață de vierme, de muscă, de scorpion, de șarpe. Dacă s-ar întâmpla asta ar fi un chin pentru sufletul lui iar un Tată Creator bun nu ar fi făcut asta ca o cale normală de învățătură spre fericire. Eventual, toate animalele și plantele se ”reîncarnează” dacă ar exista reîncarnarea în ceva superior, în îngerași cu calități umane, divine, superioare care ar da slavă lui Dumnezeu. A merge în jos ține de spiritele rele ispititoare care cad în întuneric, în amestecul cel viclean al răutății și desfrânării inclusiv al încurcării limbilor sau al sângelui și cărnii.

Nu cred în căile păgâne, nu cred în metempsioze și reîncarnări bolnave, absurde, desfrânate. Învierea înseamnă o îmbunătățire a existenței tale umane așa cum o cere (poruncește) Dumnezeu. Orice înviere (”reîncarnare”) se face prin Mântuitorul Hristos deci moștenești ceva dumnezeiesc de la El.
Invierea este punctul de incheiere: viata vesnica, altfel spus, ”si la judecata nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viata.

Reincarnarea are o singura directie de actiune: evolutia; reincarnarea in stadii deja depasite("de vierme, de muscă, de scorpion, de șarpe") este asemanatoare cu situatia unui elev repetent in clasa a VI-a care ar trebui sa repete clasa a II-a; cei care pomenesc astfel de exemple nu vor sa fie de buna credinta.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...
Da, vă sfătuiesc sa studiați întâi mai în detaliu subiectul și dacă înțelegeti despre ce este vorba veți vedea ca este cu mult mai veche decât teologia creștină, și chiar iudaica, și veti regăsi anumite teme ale acesteia , ascunse ulterior, și în creștinism.
Se regasesc si in crestinism fiindca n-avea cum sa le respinga crestinismul deoarece in realitatea ontologica a reincarnarilor S-a nascut Iisus Hristos; nu e vorba de a crede ori in Iisus, ori in reincarnare fiindca ambele se aplica mai mult sau respectiv mai putin in viata oricarui crestin, in functie decredinta fiecaruia.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Omul ca să rămână om ar trebui să mânce hrană vie, curată sau oameni...
Carnea de animal cu sange cald este toxica(pe termen lung) pentru om. Poate ai spus-o cu ironie, insa hrana vie este cea vegetala.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
O altfel de înviere și ”reîncarnare” nu știu și n-aș vrea să cunosc.
Asta n-ai cum sa eviti, Dumnezeu vrea sa evoluezi; n-ai cum sa I te impotrivesti la nesfarsit.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote