View Single Post
  #14  
Vechi 06.11.2008, 18:17:19
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cate scrieri sunt in Traditie unde Sfintii ne explica in detaliu despre atatea si atatea virtuti, patimi, moduri de a le birui... Oare acei oameni care ne-au aratat din experienta lor cum sa ne razboim cu dracul, toti au avut acest duh al parerii de sine? De ce adica il critici tu numai pe autorul acestei carti si pe ceilalti nu? Pentru ca nu a fost ortodox, de aia, nu?

Urmeaza capitolul trei si inca astept sa ne arati cu degetul pasajele cele periculoase si daunatoare sufletului. Cand ma vei convinge, atunci nu voi mai posta. Din contra, il voi ruga pe administrator sa stearga intregul topic, pentru a nu sminti lumea cu asa carte... :)

Pana si Parintele Galeriu a spus ca, inca de cand era tanar acasa la parintii lui, a crescut in credinta citind Urmarea lui Hristos. Si uite ca nu s-a ratacit de la ortodoxie!

...


Citeaza-mi din carte te rog, pentru a sustine cele ce comentezi mai sus. Eu am vazut ca autorul axeaza toata cartea pe Hristos, care nu este departe in ceruri, ci prezent in inima omului... Chestiunile "moral-religioase" sunt prezente in multe scrieri ortodoxe si nu-i cum altfel, nu? Si de unde tot o scoateti voi ca el se crede singurul sfant de pe Pamant de la ora aia?... Sau ca nu face ceea ce povatuieste...

Nu vreau impresii si comentarii vagi, ci sa-mi aratati concret unde greseste Kempis, cu ghilimele.
Nu ma intereseaza ca e scrisa de un catolic, ortodox, budist sau ateu. Conteaza ce e scris. Daca e corect, e bun, chiar daca a fost scris de un musulman. Dar aceasta carte e gresita. Este un duh de ratacire. Este duhul celui care a citit Biblia si a ajuns la o impresie a mintii lui despre lucrurile duhovnicesti, crezând ca a aflat calea, când de fapt urmarea lui Hristos se face ALTFEL. Altfel, adica prin taierea voii si lupta cu gândurile, prin supunerea fata de duhovnic.

Problema e ca el scrie dupa mintea si impresiile lui. Nu oricine îndeamna la urmarea lui Hristos o face corect. Si dracii te îndeamna sa posesti, sa faci nevointe etc.

Noi NU trebuie sa urmam pe Hristos ci sa facem voia Lui. 'Urmarea' lui Hristos e o idee omeneasca, o imagine lacrimogena si falsa. Hristosul de care vorbeste Kempis e la fel de fals cu Isusul de care vorbesc protestantii.


Orice lucru are o natura adevarata si o suma de aparente false, iar catolicii si protestantii s-au împotomolit la aceste aparente, din pricina ca ei nu stiu ca cheia vietii duvovnicesti sanatoase e smerenia si ascultarea.
Reply With Quote