Subiect: Ziua de nastere
View Single Post
  #24  
Vechi 17.12.2008, 23:47:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cat am fost copil nu mi s-a facut niciodata ziua de nastere,nici nu aveau cum sa faca acest lucru,parintii mei,dat fiind faptul ca eram 7 copii cu posibilitati limitate.Mi se parea desprins din poveste cand auzeam pe la colegii de clasa cum isi serbau ziua de nastere.
Daca stau si ma gandesc bine,nu stiu daca mi-am serbat vre-odata ziua de nastere,parca odata...pe la vre-o 23 de ani,din familie am imprumutat ideea ca aceasta nu are o atat de mare importanta,dar nici ziua de nume,mai ales pentru faptul ca eu detin un nume pe care multi nici nu stiu ca detine si un anumit sfant.Cu toate acestea,ziua de nastere semnifica ceva pentru mine,asa in inima mea,niciodata nu trec peste aceasta zi cu indiferenta,mi-o pregatesc cumva confortabil,imi permit sa visez,orice numai sa nu para banala.
La varsta de 18 ani,implineam si eu varsta majoratului,doream si eu sa fac(nu majoratul,caci esra imposibil)sa nu treaca aceasta zi pe neobservate,sa simt debutul in maturitate printr-o atmosfera placuta,insa era aproape imposibil in mediul sobru in care ma aflam,dar foarte calduror din punct de vedere spiritual.Astfel ca la varsta de 18 ani,n-am sa uit niciodata,mi s-a dat sa fac ascultare,si anume,sa spal sticle si borcane murdare adunate dintr-o groapa de gunoi destul de mare.Si credeti-ma,am spalat o gramada de sticle(sute),si era si februarie...frig si aburi.Dar nu ma simteam trista,insa ma gandeam;"oare ce face sora mea geamana in aceasta zi?!"
Cand s-a terminat ziua,pe ascuns mi-am facut o prajitura cu morcov si gem,pe care invatasem sa o fac de la o maicuta,era o prajitura de post,dar destul de buna(nu-mi mai amintesc deloc cum se face).Am copt-o la camera unei batrane,dandu-mi jarul din soba in fundul sobii,astfel ca a copt super.Apoi mi-am chemt niste prietene mai apropiate la camera si le-am servit.M-am bucurat si pot sa spun ca am simtit ca am facut ceva de majoratul meu.
Poate ca atunci nu aveam posibilitati,dar acum am,insa daca nu am aceasta deprindere,tot nu serbez ziua de nastere(dar fac o masa speciala impreuna cu sotul si puiul),poate ca nici nu are importanta,se spune ca ziua Sfantului pe care-l purtam este mai importanta,iar pt. mine,o singura persoana isi aminteste ca semnifica ziua mea,si ma suna urandu-mi numai bine.
Oricum,nu are importanta cat de fastuos ne serbam ziua de nastere sau de nume,sub ce pretext acoperim semnificatia acesteia in petreceri,uneori inutile,conteaza cat de oameni suntem si cat rezistam noi inaintea transformarilor negative la care societatea ne supune cu fiecare zi.
SANATATE LA TOATA LUMEA,INDIFERENT CE ZI AR FI!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote