Subiect: Iisus pe Cruce
View Single Post
  #10  
Vechi 13.12.2010, 01:24:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul:
"A spus cuvintele: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce m-ai părăsit”, pentru că si-a impropriat persoana noastră. Căci Tatăl nu este Dumnezeul lui Hristos, afară numai dacă, despărțind pe cale abstractă
vizibilul de spiritual, s-ar fi așezat în același rând cu noi, și nici n-a fost părăsit vreodată de Dumnezeirea Sa, ci noi suntem cei părăsiți si noi cei trecuți cu vederea. Pentru aceea s-a rugat, pentru că si-a împropriat firea noastră."
Si mai jos Sfantul Ioan Damaschinul si explica aceasta impropiere a firii noastre in urmatorul capitol:
"Despre împroprierea firii noastre
Trebuie să se știe că sunt două feluri de împroprieri: una firească si
substanțială si alta personală și relativă, Impoprierea firească și substanțială este aceea potrivit căreia Domnul, pentru iubirea de oameni, a luat firea noastră și toate însușirile firești, căci s-a făcut om prin natură și cu adevărat si a experimentat însușirile firești, împroprierea personală și relativă este atunci când ia locul altei persoane, pe baza unei relații oarecare, adică mila sau dragostea, sau când rostește în locul altei persoane pentru ea cuvinte care nici într-un caz nu se potrivesc Lui. Potrivit acestei împroprieri personale și relative și-a împropriat blestemul si părăsirea noastră și cele asemenea care nu sunt firești, fără ca El să fie sau facă acestea, ci a luat persoana noastră și a fost așezat în același rând cu noi. Un astfel de sens au cuvintele: „S-a făcut blestem pentru noi”."
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 13.12.2010 at 01:32:36.
Reply With Quote