View Single Post
  #4  
Vechi 30.08.2011, 20:43:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
1. Cum trebuie sa-i spunem unui frate s-au apropiat dex sa faca curat, sau alte lucruri care duc la orinduiala buna in casa fara al supara pe Dumnezeu, adica fara al ocari si ce trebuie sa facem daca nu sintem ascultati ?
Dacă fratele nu își face curat în sectorul lui și nu participă la curățenia casei, trebuie să-i spunem că are această datorie și să-i oferim exemplu personal. Dar nu îl putem ocărî, nici pedepsi în alt fel: numai părinții au acest drept și această datorie.

Citat:
2. Daca dex cineva i-mi spune: ,,Spunei ca eu nu sint, ca am plecat ca nu-s acasa" s-au cind esti la liceu si ai vazut cine a spart dex geamul si profesoara te intreaba, adica sa minti pentru el, cum trebuie sa procedam?
sa spunem adevarul ? ca nu el este aici (astfel se va supara pe mine ) s-au sa mintim si astfel il suparam pe Dumnezeu?
MErsi Anticipat
Aici ați dat două exemple diferite. Primul este o minciună de conveniență, adică o minciunică. Nu e foarte frumos, dar nu este nici păcat grav. Al doilea este o minciună care este păcat grav: caz de spovadă.
În examinarea gravității unei minciuni, una dintre întrebările-cheie când ne facem examenul de conștiință aceasta este: avea sau nu dreptul persoana pe care am mințit-o să cunoască adevărul ?
De exemplu: dacă un prieten, coleg sau un vecin, ori chiar tata ne întreabă: "știi cumva cine a spart geamul ?", atunci nu avem datoria de a spune, fiindcă toți aceștia nu au nicio treabă cu geamul spart. Dar, dacă un profesor, în special dirigintele sau directorul, ne pune exact aceeași întrebare, trebuie să spunem, fiindcă ei "sunt în rolul lor".

Și invers, dacă un prof ne întreabă: "fratele tău sparge geamuri prin casă ?", atunci putem să ascundem: ce treabă are proful cu cine sparge geamuri la noi acasă ? Dar, dacă cel care întreabă e tata, atunci el are dreptul de a ști și nu putem, în bună conștiință, să-i ascundem acest lucru.

Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote