Subiect: Postul negru
View Single Post
  #9  
Vechi 19.04.2013, 10:27:02
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Testarea capacităților... și autotestarea prin post negru... da! E ca și cum potrivirea aia a toate cele discutate mai sus în meșterul cel foarte iscusit o pune de un prilej bun pentru o întrecere între muște după care se arată pe sine în sine în toată splendoarea minții lui cu care își lucrează de mîntuială mântuirea... vai de el săracul creștin, se întrece cu alții și se întrece cu sine și își dă notă mare și își pune diploma pe perete: AM ȚINUT POST NEGRU DE atâtea și atâtea zile... care firește că nu i-a folosit la nimic, fiindcă la nimic nu-ți folosește decât să te mândrești, căci dacă nu regreți și nu te doare de cele ce le-ai făcut și nu ai dragoste și nu vrei ca de acum-în-colo să-ți schimbi viața, este o jertfă în deșert, arătând exact ca o vulpe argintie turbată, împușcată de vânător de pe care fug toți puricii, vorba lu' deținutu'... ca nu cumva să stea ei la gâtul unei vampe, unei dame bine, că cică s-ar spurca săracii din pricina ei, că cică ea-i vinovata, aș de unde!.. tu ești vinovatu' care te holbezi!

Degeaba ții post negru și faci milostenie dacă nu te înduioșezi.

POSTUL NEGRU se ține pentru ca să guști și tu din supărarea lui Dumnezeu, căci e foarte foarte supărat Dumnezeu, nu pe păcătos ci pe păcatul și pe năravul creștinului care le meșterește pe toate de mântuială visând frumos că cică e și el credincios tot așa ca sfinții.

Testează-te și te cercetează dacă ești în credință căci cel în credință crede neîndoielnic pe Dumnezeu că păcatul e păcat și mândria mândrie și desfrânarea desfrânare și jerta în deșert crede că e neiubire și fățărnicie și crede că atunci va fi judecată și certată de Dumnezeu o astfel de faptă rea!

Auzi acolo, să faci milostenie pentru Dumnezeu însă fără să te înduioșezi... oare cum vine asta și la ce folosește un astfel de test?

Cred că așa testezi răbdarea Domnului liniștindu-te de ochii gLumii că iată măcar ajuți și tu cu ceva... gLumea. Oare nu auzi în tine întrebarea iubirii care-ți arată ipocrizia?

'Nu poți cumpăra Harul pe bani!' așa că degeaba faci milostenie dacă nu te înduioșezi de Dumnezeu... sunt bani pierduți căci nu profită decât minciuna și răutatea de ei... nimeni nu se schimbă în bine!.. ci ai risipit și ultimii bani ai văduvei. În loc de bani mai bine privește-l cu iubire și veți fi amândoi folosiți, și tu și victima milosteniei tale în deșert!

Testează-te numărând câtă milostenie ai făcut și nu ți-a folosit la nimic fiindcă ai făcut-o cu minteres și cu ipocrizie și fățărnicie!
Omule,eu cand m-am referit la hrana Cereasca,in nici un caz nu m-am referit la ceea ce ai explicat tu mai sus,...inlocuiesti hrana pamanteasca cu hrana Cereasca,si ce te invata Dumnezeu:sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti,...deci aceasta hrana Cereasca implica iubire,iubire de Dumnezeu,iubire de semeni,da-ti drumul la sentimentul de iubire pe care l-a sadit Dumnezeu in fiecare suflet,nu te face rob a ceea ce este pamantesc,"Sus sa avem inimile"...in nici un caz lacomie, mandrie,slava desarta,care dupa parerea mea,toate acestea,inseamna lipsa de DUMNEZEU,...Nu faci milostenie ca asa se face,sau ca sa te mandresti,...mai bine nu faci,...ci faci din convingere ca ajuti un om,nu o faci interesat,ci dezinteresat,din altruism,din iubire, fara a astepta laude sau "trofee".Eu m-am referit la testare sau mai bine zis la autotestare ca la o proba in iubire,in altruism,stiind ca, cu totii avem in noi inclinatii egoiste,rautacioase pe care unii dintre noi,vor sau nu sa le calce in picioare.Eu ce am spus mai sus,in nici un caz nu m-am referit la o intrecere intre noi care e mai bun, mai destept,mai credincios.Si sa sti ca, da,imi dau seama ca Dumnezeu,nu e suparat pe oameni,ci mai degraba pe pacatul pe care il fac oamenii,...pacat,care "strica"natura umana,consecinta ce se rasfrange tot asupra omului,un fel de autodistrugere,care este constienta.
Doamne ajuta!
Numai bine!
Reply With Quote