View Single Post
  #7  
Vechi 28.01.2015, 01:35:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de namehere44 Vezi mesajul
Pai am presupus ca agnostic si antihrist e la fel pentru cei de pe acest forum, avand in vedere ca ateii si agnosticii sunt bagati in aceeasi oala. Am stat ceva timp pe acest forum (nu ca si user registrat totusi), si am vazut ca oricine nu e intr-o religie relativ mare/cunoscuta, e catalogat ca ateu/antihrist/agnostic, toti acesti termeni in aceeasi oala.

Iar acest Petre Tutea de care vorbesti, o fi el un intelept in anumite lucruri, dar n-am avut o viata usoara. Probabil ca si tu crezi ca sunt doar un adolecescent cu prea multa libertate, si ca trec printr-o faza, ca sunt usor influentat de prieteni, de colegi, etc etc. Ei bine, contrat opiniei familiei mele, nu trec printr-o faza, si nu sunt doar un pusti de 16 ani, care crede ca stie ceva dar de fapt nu stie nimic. Asta e problema. Toti cred ca eu nu sunt religios pentru ca altii rad/isi bat joc de mine, sau ca este 'cool'. Am citit (desi nu toata) cartea The God Delusion, si mi s-a parut interesanta. De asemenea, m-am documentat, desi nu foarte adanc, mai citesc unele forumuri (nu doar de atei/agnostici etc, ci si de crestini, pentru ca mi se pare corect sa vad argumentele ambelor parti).

Si deci, refuzi sa-mi dai si mie niste contraargumente, sau sa-ti spui opiniile doar pentru ca am 16 ani si presupui ca nu sunt destul de copt la minte sa vorbesc despre asa ceva?
Nu stiu la cine te referi cand spui ca ii bagam pe toti in aceeasi oala a ateilor - agnosticilor - antihristilor, dupa care punem capacul si-i lasam sa fiarba la foc mic. Adevarul este ca si aici ca in orice comunitate e enervant cand discutam despre anumite lucruri din perspectiva noastra si unul sau altul tot isi vara coada. Si atunci apar conflicte, daca omul sta linistit si-si vede de treaba intelegand ca sunt anumite arii pe care sunt acceptate anumite discutii atunci totul este in regula, sunt sanse sa scape din oala.

Plus ca un fost ateu, Parintele Serafim Rose spunea ca adevaratul antihrist e printre noi crestinii caldicei, nu printre ateii care-l urasc pe Dumnezeu, asa ca nu stii niciodata cine e in oala si cine nu.

Despre Tutea nu ai inteles dar e ok ca oricum nu a spus asta, eu am modificat citatul ca sa trag spuza pe turta mea. Si nu am spus ca ai avea o viata usoara ci ca aia care nu au fost atei ar fi avut o viata usoara. ( oricum e scris la repezeala importanta e partea cu imbecilul dupa 30 de ani )

Toti trecem printr-o faza la 16 ani, pana si noi astia care avem mai mult au trecut printr-o faza atunci. Unii zic ca trecem printr-o faza si acum, dar nimeni nu-i crede.

In rest e bine ca citesti, te documentezi si uite asa parca te vad intr-o zi in grupul de rugaciune al forumului.
Oricum, orice cale ai alege, iti garantez ca peste ani, vei zambi rusinat cand iti vei aduce aminte despre credintele pe care le aveai la varsta de 16 ani. Chiar daca acum crezi ca deja stii destule si ca nu te vei schimba niciodata.
Reply With Quote