View Single Post
  #57  
Vechi 13.11.2017, 22:07:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Yasmina vad ca esti foarte sigura pe tine si folosesti tot felul de termeni de care nu sunt convinsa ca esti tu insuti lamurita (mantuire, moarte vesnica, duh etc.).
Nimeni nu stie ce se intampla cu noi dupa moarte, unde si in ce forma ajungem si altele.
Ne mai imaginam unele lucruri pe care le auzim la biserica ( de ex. pilda cu saracul Lazar), asa ca oameni. In alt fel nu putem.
Sunt lucruri care nu sunt clare pentru noi oamenii.
Si mai vezi si icoanele, cum isi imagineaza unii oameni pe Iisus, pe sfinti, anumite scene si le picteaza.
Nu stiu de unde esti tu atat de sigura. Cine te invata pe tine?

Iar ultima fraza cu cei care au in familie Sfant, sau episcop, sau calugar...
Si un episcop si un calugar sunt tot oameni. Ei de ce se pot ruga pentru cei de pe pamant?
Si sfintii au fost oameni pe pamant.

Si este chestie de intelegere si de simtire. De ce spui tu ca omul dupa moarte e tot om?
E spun ca nu e asa.
Ce intelegi tu prin om? Dar prin sfant? Dar prin inger?

Se fac aici niste afirmatii a caror corectitudine nu o poate garanta nimeni.
Pe mine ma deranjeaza usurinta cu care sunt puse aici si cu care sunt raniti oamenii.
Așa se zice că dacă ești călugăr i-ai scoate și pe alții din neamul tău din iad, dar nu e ceva care se poate verifica, nu știu de unde s-a încetățenit această idee, am auzit-o de la diferiți creștini, circulă în mentalul popular.

Cât privește episcopul drept sau Sfântul e plauzibil ca rugăciunile lor să ajungă la prestolul lui Dumnezeu, Sfinții sunt casnicii lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe mine ma deranjeaza usurinta cu care sunt puse aici si cu care sunt raniti oamenii.
Nu văd de ce s-ar răni cineva de la niște opinii privind viața veșnică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.11.2017 at 22:10:17.
Reply With Quote