View Single Post
  #504  
Vechi 30.04.2018, 18:34:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu are nicio legatura cu credinta sau necredinta interlocutorului ci doar cu calitatea de argument. bagi un text din asta si argumentezi orice. asa i-au taiat limba si mana lui maxim marturisitorul sau i-au ars pe altii.
aceasta argumentatie o regasim exact asa in cazul papei, chiar mai argumentata decat la modul abstract, pentru ca papa ocupa scaunul lui petre, este vicar al lui Cristos, succesorul principelui apostolilor...
Ti-am spus ca acesta e un argument pentru cei credinciosi, tu insisti pentru niste lucruri pe care nu le intelegi. Ortodocsii afirma infailibilitatea Bisericii, la fel ca si catolicii, infailibilitatea papei este altceva, doar pe aceasta o contesta. Pentru ca un om nu poate fi infailibil. Nu doar ca ortodoxia afirma aceasta invatatura, dar e si dovedita in timp. Niciodata Biserica nu a adoptat o invatatura gresita, e aceeasi de la inceput (adica dogma). In schimb, in privinta practicilor, Biserica a imbunatatit tot timpul (Liturghia Sfantului Ioan Gura de Aur nu exista inainte de a fi alcatuita de sfant, e evident) si niciodata nu a revenit la vechile practici pe motiv ca ar fi fost mai bune si s-a deviat. Retine, niciodata. Pentru ca e bine tot ce a imbunatatit Biserica, nu greseste.
Intoarcerea la primele secole este o conceptie protestanta, pentru ca ei spun ca dupa primele secole Biserica a gresit.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
spovedania curata e o problema de constiinta, omul e slab, e pacatos, e mincinos, e putred, cu cat il pui sa se spovedeasca mai des cu atat va fi mai superficial si nu se va spovedi curat. cu cat preotul va face ceea ce nu are voie, adica sa-l traga de limba pe cel ce se spovedeste, cu atat va face mai rau, cu cat spovedania va deveni o discutie tete a tete cu popa cu atat va fi mai mare greseala. eu cred ca asta se intampla la noi in majoritatea cazurilor.
Era evident ca tu contesti spovedania, la asta duc aceste conceptii, asa cum arata cei ce sunt impotriva.
Reply With Quote