View Single Post
  #10  
Vechi 01.09.2008, 17:42:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mihail, atunci cand ii slujim lui Dumnezeu, nu fugim de ceilalti ca sa facem acest lucru. Dimpotriva, prin ei ajungem la El. Dumnezeu ne-a dat maini ca sa dam ajutor altora si nu ca sa le intindem curse. Asa ca slujirea lui Dumnezeu inseamna slujirea altora. Cand mainile mele se vor preface in mainile altora, cand voi alerga mai mult pentru altii, decat pentru mine, slujesc Domnului. Pana atunci nu slujesc Lui, imi slujesc mie insumi, insa, sub un alt chip.

Sfantul Ioan Gura de Aur evoca cu putere iubirea slujitoare a Fiului, graind ca prin insasi gura Domnului: "Eu iti sunt Tata, Eu frate, Eu mire, Eu casa, Eu iti sunt hranitor, Eu haina, Eu temelie. Tot ce vrei, aceea iti sunt, ca sa nu ai lipsa de nimic. Voi fi in servirea ta. Caci am venit sa slujesc, nu sa fiu slujit. Eu iti sunt si prieten si oaspete si cap si frate si sora si mama. Iti sunt toate. Sarac facutu-M-am pentru tine; rastignitu-M-am pentru tine pe cruce si am fost pus in mormant. Tu esti pentru Mine totul; si frate si impreuna mostenitor si prieten si madular al trupului Meu."

Oare noi ce suntem pentru ceilalti? Sa nu dam inima altora cu imprumut, pentru un timp, ci pentru totdeauna.
Reply With Quote