View Single Post
  #258  
Vechi 08.11.2016, 21:50:54
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Stiati ca in componenta Consiliului de administratie a fiecarei scoli exista ca membrii un elev si un parinte?

Parintii sunt consultati si solicitati mereu in activitatile educative. A fi un parinte ce participa activ in educatia scolara a copilului nu inseamna doar a verifica notele si a ajunge la sedintele cu parintii...asta nu inteleg multi.
Da, numai ca elevul si parintele sunt consultati, de multe ori, mai degraba in chestiuni administrative. Acum depinde si de receptivitatea dascalilor, de incurajarea la elevi a exprimarii nevoilor si dorintelor, a creativitatii etc. Probabil ca parintii mai implicati ar putea oferi, totusi, ipoteze de lucru interesante.
*
Azi am avut bucuria sa il iau pe Tudor, dupa scoala, la o plimbare lunga prin parc. Dupa ce mi-a povestit ultimele patanii (inca e nazbatiosul clasei...) a fost curios daca stiu ce sunt diftongii si triftongii, vocalele si semivocalele etc. Am facut in joaca unele exercitii apoi ne-au venit, pe rand tot felul de idei, asociatii noi, intrebari, rime etc. A fost tare amuzant si, pe nesimtite, ne-am trezit ca, de fapt, Tudor imi preda lectia. Un joc de rol, asadar, care l-a ajutat de fapt sa repete si sa fixeze, precum si sa isi puna intrebari nebanuite. Cred ca am facut o treaba buna, amandoi! Si a fost foarte placut, amuzant, in atmosfera cu adevarat romantica a lacului I.O.R., toamna pe alei...:) Imi amintesc cum il duceam in carucior pe aceleasi poteci, acum 10 ani... Cand a trecut vremea, Doamne? - ma intreb tot mai des...
Reply With Quote