View Single Post
  #19  
Vechi 01.03.2010, 14:39:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
1. NU VREAU SA MA INCARCAT DE PACATE IN PLUS pe motive de genul: ca nu mi-am urmat sau nu mi-am ascultat duhovnicul.
2. Stiu ca NU ESTE BINE sa-ti schimbi duhovnicul.
3.Nu am nimic ce sa-i reprosej, DECAT SA-I MULTUMESC!
4. Eu m-as rupe pentru a merge dupa dansul. DAR BAIETII MEI? mi se pare "un fel de crima" sa le fac asta!
5. Situatia se complica deja ca si fiul meu cel mare este la fel de "impiedicat" ca si mine si i-a luat-o gura inainte si i-a promis parintelui ca o sa vina la biserica cea noua.....dupa care a intrat in "Disperare" pe motiv ca "Ce face acum, ca de fapt el nu vrea asta!!!"
Duhovnicul nu hotaraste locul in care inima se simte acasa... decat daca este sfant, vazator cu duhul... iar un sfant nu ar mai cere asta. Mergeti unde va simtiti bine. Spovediti'va la parintele cel vechi.

Daca nici parintele nu indeplineste toate cerintele inimii si nici duhvnicesc nu vi se pare, intru toate, schimbati'l.
Nu e pacat schimbarea duhovnicului pe motive duhovnicesti/sufletesti.
E pacat sa umbli din preot in preot, cautandu'l pe cel mai ingaduitor cu pacatele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote