View Single Post
  #10  
Vechi 10.02.2018, 16:03:01
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu înțeleg ideea de păcat originar ca înclinație către păcat. Copilul nou-născut nu are păcate în sine, dar firea lui este coruptă din cauza a ceea ce a făcut Adam. Botezul anulează cumva această eroare genetică sau cum să-i spun, repară ce e greșit în noi la momentul inițial cînd pășim în lume.
Serios? Adica cei botezati nu mai au nicio inclinatie catre pacat? N-are rost sa comentez. Daca sunteti preot cumva, uitati-va putin prin parohie, sau daca tineti cumva vreo slujba, uitati-va in spate la babele care au venit la biserica sa barfeasca si sa se sfinteasca in acelasi timp. Ele ce incliatie au? Ca daca si zidurile bisericilor ar avea aceeasi inclinatie ca enoriasii, s-ar prabusi din cauza ca ar fi prea inclinate.

Intr-o alta ordine de idei, cred ca firea unui om adult este mult mai corupta decat a unui copil si nu din cauza vreunei inclinatii spre rau, ci pentru ca a fost invatat de mic la rele. Omul nu se naste ticalos, ci invata sa fie ticalos de la alti, de exemplu de la parinti. Dumneavoastra n-ati facut niciodata vreun lucru rau in prezenta unui copil? Daca ati facut, atunci fiti sigur ca ati contribuit cu o mica parte la inclinatia sa. Copilul cand se naste nu stie nimic. Dar mai tarziu va sti, iar cand va sti, e prea tarziu sa mai fie dezvatat. Aceasta pentru ca dezvatul e mai greu decat invatul. Sau poate ca pe dumneavoastra va deranjeaza ca dupa nastere copiii urla, zbiara si plang cand le e foame sau ii doare ceva si aceea ziceti ca au o inclinatie spre rau. Nu ei, ci dumneavoastra pe care va deranjeaza zgomotul aveti o inclinatie spre rau pentru ca nu vreti sa intelegeti nevoile copilului si il lasati sa zbiere. In inconstienta lui, el nu spune nimic cand striga, desi ar trebui sa va spuna: fa-ti datoria de parinte, taica!

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Rafail Noica susține undeva că noi nu avem nici cea mai vagă idee despre ce înseamnă Raiul sau Iadul. Subscriu la ideea asta în totalitate.
Foarte adevarat! Nu inteleg insa de ce teologii mai vorbesc despre aceste lucruri, din moment ce habar n-au care e semnificatia acestor cuvinte.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poți încerca să te gîndești la acel bebe care tocmai s-a născut și imediat a murit ca la o ființă care și acum există. Acum și pentru totdeauna chiar! Și pariez cu tine că are parte de o stare infinit mai bună decît noi care trăim pe moment în lumea asta tristă. Nedemonstrabil, normal, doar o chestiune de credință.
E ca in cantecul:

Nu mai plange Jeane!
Plansul e de forma.
Jeana nu e moarta,
Jeana se transforma...

Nu fac pariu in legatura cu lucruri a caror situatie nu poate fi stabilita, deoarece nu simt ca pierd nimic, si deci pariul n-are niciun farmec si, mai ales, n-am sansa sa castig nimic, ceea ce transforma acest pariu intr-un pariu fara sens. Cei care cred ceva fara sa se bazeze pe nimic, n-au decat sa continue sa creada. Nu pierd nici ei nimic, decat eventual timpul, dar nici nu castiga nimic, decat daca Dumnezeu ar fi un soi de impatimit al pariurilor, idee care mi se pare de-a dreptul "freaky" si ma trimite cu gandul la ideea "horror" a lui Pascal (tot despre un pariu) care imi aduce in minte un Dumnezeu atat de impatimit de jocurile de noroc, incat si pe oameni i-a creat cu inclinatia de a paria pe existenta sa.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dumnezeu pedepseste pe fiecare om, dupa fapte. Dupa faptele lui.
Pai daca asta ii place, n-are decat sa pedepseasca. Intelegem ca e grea mostenirea Vechiului Testament de care Hristos nu se poate descotorosi in niciun fel, astfel incat continua sa fie un Dumnezeu al razbunarii. Bineinteles ca va pedepsi omul deoarece nu-i convine ce a facut acesta si nu altii. Deci e o razbunare punctuala. Ce insa nu inteleg e de ce a pedepsit smochinul acela amarat din Marcu 11:12-14, mai ales ca nu era inca vremea ca el sa faca fructe. Inteleg din aceasta pilda ca trebuie sa ne asteptam sa o incasam chiar daca n-avem nicio vina.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Nu intelegi pentru ca abordezi dintr-o perspectiva rasturnata.
Nu fiul tau este vinovat pentru ceea ai facut tu, ci tu esti vinovat pentru ceea ce i se intampla fiului tau. Exista un transfer de la tine catre fiul tau, fie ca vrei, fie ca nu.
Asta e clar. Efectele ticalosiei tale le vor suferi ceilalti, nu numai fiul, ci si altii din jur. Dar ce legatura are aceasta cu pacatul? Sunt acestia vinovati cu ceva? Al lor e pacatul sau al tau? Ca nu inteleg ce vreti sa spuneti cu asta!

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu este o gandire specifica antichitatii.
Si in zilele noastre se crede ca toate boile sunt mai mult sau mai putin influentate genetic.
De ce am crede ca, cu pacatul, lucrurile ar sta diferit?
Una e sa spui ca o boala e favorizata de o gena ce s-a transmis de la parinti la copii si alta e sa spui ca copiii trebuie sa fie pedepsiti pentru relele facute de parinti (cu moartea, de exemplu, pentru ca spunea cineva, persoana importanta, ca "plata pacatului este moartea"). Incurcati biologia cu morala si faceti la fel cum faceau nazistii cand spuneau ca in societate doar cei puternici trebuie sa supravietuiasca, iar cei slabi trebuie eliminati de cei puternici. Ceea ce se intampla in lumea vie e diferit de ce ar trebui sa se intample in societate. Altfel riscam sa ne transformam cu totii in niste fiare. Zic, ar trebui, dar nu intotdeauna se intampla ce ar trebui. Daca Dumnezeul crestin aplica in domeniul moralitatii regulile ce guverneaza lumea dobitoacelor, adio bine, adio rau, adio tot. Cel putin pe zeii pagani din antichitate ii inteleg. Set care il omoara pe Ossiris n-are pretentia sa fie considerat bun. Nici Zeus care isi cauta neveste printre pamantence. Numai Hristos care ne ameninta cu chinurile vesnice are aceasta pretentie. Ceea ce il descalifica e faptul ca ne ameninta.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e nicio groaza; e simplu.
Toti ne nastem in urma unui pacat: contactul sexual al parintilor.
Atunci e simplu. Pentru ca lumea sa fie mai buna, nu mai faceti asemenea pacate, adica nu va mai inmultiti. Poate ca Dumnezeul vostru va uita ca a spus sa va inmultiti si sa umpleti pamantul. Dar poate ca atunci cand a zis-o nu era pacat. Iata pacatul! - nu e pacatul! Ce morala! Nu tu principii universale! Cand e una, cand e alta!

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu Adam e de vina pentru nasterea fiecaruia dintre noi, ci parintii nostri.
Cam asta spuneau si catarii (albigenzii) prin secolul al XII-lea, ca e pacat sa ai copii. Nu credeam ca intalnesc aici ortodocsi care sa aiba idei de sorginte gnostica. Ba observ ca le sustineti chiar printr-un pasaj din Psaltire. Stiau ereticii aceia ce stiau!

"Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea.(Ps50,7)"
Reply With Quote