View Single Post
  #4  
Vechi 02.12.2022, 22:01:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Interesanta solutie ai promovat, insa ea nu se poate pune in aplicare(ba chiar BOR se fereste de asa ceva) pentru ca s-ar dovedi fara putinta de tagada ca Iisus Hristos nu este o preocupare nici de timp liber nici pentru mai putin de 10% dintre cei botezati; ei nu vin nici ziua la biserica si tu organizezi pierderea noptii?
Obiceiul participării la slujbe, chiar și de priveghere se cultivă și se educă, în timp, cu răbdare.
Inițial se face un proiect pilot, 2 Biserici mai mari dintr-un oraș una la Nord, una la Sud în care să se facă priveghere cam odată pe lună și la 2 săptămâni în timpul postului.
Nu mai mult de odată pe lună în afara postului pt că există riscul să suprasaturezi.

Unde am fost eu la priveghere, veneau preoți din mai multe parohii și implicit veneau cu câțiva enoriași după ei că anunțau la ei unde slujeau, nu erau numai dintr-o singură parohie.

Dacă s-ar face în toate bisericile, poate nu s-ar duce mulți și ar fi preotul cu 20 de oameni, cam puțin, dar în 5-10-15 ani oamenii s-ar educa în spiritul privegherii, mulți nici nu știu ce e aia o slujbă de priveghere, nu știu că e maslu la ei în oraș și unde e pe zilele săptămânii, nu știu ce e Vecernia cu Litie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote