View Single Post
  #24  
Vechi 26.09.2011, 12:40:42
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Discutia e fara rost, cine vroia cauta pe net si vedea despre ce e vorba, dar se pare ca unii atei nu inteleg despre ce vorbesc. Chiar si ziaristii stiu despre ce e vorba: http://www.romanialibera.ro/tehnolog...ta-238659.html

Reprezentatul României la CERN și directorul general al Institutului de Fizică și Inginerie Nucleară "Horia Hulubei": http://www.gandul.info/magazin/va-tr...nstein-8791039

El spune: "Dacă rezultatele se vor confirma, "teoria relativității va trebui revizuită pentru a se putea explica datele experimentale obținute. Undeva este o problemă mare. Nu știm ce efecte concrete va avea acest rezultat, pentru că nimeni nu se aștepta la așa ceva. Dacă se dovedește, sigur că va trebui să revizuim tot ce știam"

"Pe scurt, teoria relativității speciale ar fi greșită", explică Dave Goldberg, profesor de fizică la Universitatea Drexel, referindu-se la teoria lui Einstein din 1905 conform căreia lumina călătorește cu o viteză constantă, indiferent de viteza cu care călătorește observatorul, și conform căreia nimic altceva nu poate călători mai rapid decât aceasta.
Fizica nu poate fi tabloidizata. Jurnalistii sunt in cautare de senzational iar cunostintele lor de fizica sunt aproapre inexistente (daca jurnalistii ar stii fizica atunci nu ar mai fi jurnalisti).
Ce ar fi tu sa pui mana pe niste carti de fizica, si peste vreo 4-5 ani sa vii si sa iti dai cu presupusul.
Fizica nu este pentru oricine. Este un domeniu complex, inchis majoritatii populatiei. Arogante de genul "eu stiu fizica pentru ca am citit in nu stiu ce ziar ce a zis X" sunt ridicole si subliniaza o crunta lipsa de informare.
Nu vad rostul argumentelor de genul "ateii zic asta..", "credinciosii zic asta"... fizica nu tine cont de credinte personale. Aceiasi realitate ii inconjoara pe toti.
Reply With Quote