View Single Post
  #18  
Vechi 20.07.2010, 10:57:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Am vazut barbati in pantaloni scurti si slapi, blugi tricouri cu fel si fel de desene in biserica, la ei e in regula? sau numai femeia trebuie sa se imbrace decent.
Intotdeauna mi-a placut obiceiul practicat in satul bunicilor mei, acela de a imbraca "hainele bune" atunci cand mergi la biserica. Sunt sigur ca nu se obisnuieste astfel numai aici, ci si in multe alte sate.

Omul simplu de la tara stie ca intrarea in Biserica, ce presupune intalnirea si comuniunea cu ceilalti membri ai comunitatii, nu se poate face fara buna cuviinta. Totodata aceasta este o modalitate, ce e drept, exterioara, de a marca sarbatoarea, ziua de praznic. Dar in exterioritatea lui acest act este manifestarea nobletei si cuviintei interioare. Nu se supuneau orbeste obiceiului, ci era o necesitate interioara. Procedau astfel dintr-o convingere launtrica. Nimic nu este ostentativ.

Astazi in biserici, mai ales in randul tinerilor, ne balansam intre doua extreme: fie intalnim oameni care au venit sa-si etaleze "garderoba", incat credem ca am nimerit fara sa stim la o prezentare de moda, fie intalnim oameni imbracati banal si sumar, ca pentru strand.
Reply With Quote