View Single Post
  #284  
Vechi 20.03.2014, 15:23:44
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Nu, nu mă refer la esenieni, nici la imnele quimranite (ce apar la semnătura ta), că așa o putem lua pe fir în jos, la cartea morților la egiptenii faraoni, la vedele hindușilor, care au apărut tot pe vremea faraonilor, și încă mai cred hindușii în ele. Acelea sunt căutările lui Dumnezeu a oamenilor, găsind întunericul. Un alt exemplu, aztecii. Dar Dumnezeu nu vrea jertfe omenești, ca la azteci, unde erau răpiți și uciși ca jertfă sau la daci, la geto-daci, traci, unde ei singuri de bună voie se aruncau de pe o stîncă, jertfindu-se pentru roadele pămîntului și îmbunarea demonului zamolxe, sau zamolxis, zeul dacilor. Și mai sunt, etc.
Da, acelea sunt căutările lui Dumnezeu a oamenilor, găsind întunericul. Dar sunt minunați în căutările lor și setea după Dumnezeu. Și totuși atunci nu era dată încă mîntuirea. Tocmai de aceea "la plinirea vremii" a venit Hristos. Doamne, slavă Ție !

Deci mă refer doar la ceea ce s-a petrecut în Biserica Creștină, decînd s-a dat Lumina pentru oameni, mîntuirea, prin Hristos Iisus, Dumnezeu Adevărat, în Sfînta Treime, Dumnezeu Cel Unul, împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfînt, care e Unul Dumnezeu, Întreit în Persoane.
Deci la ereticul Origen a apărut predestinația în cadrul luminii mîntuitoare a lui Hristos. Și astfel Lumina ridică Sfîntul Sinod Ecumenic al V-lea pentru combaterea ereziilor vremii.

La asta mă refer, ce s-a petrecut după ziua cincizecimii, a pogorîrii Duhului Sfînt, întemeierea Bisericii Creștine, Celei Una, azi, Ortodoxă, și cum au apărut încă de atunci ereziile, prin Simon Magul, care vroia să cumpere harul, cînd vedea că el, extraordinar de puternic vrăjitor, și nu putea să facă absolut nimic în fața harului. Și ereziile lui Alexandru și Imeneu, care sunt dați satanei de Sfîntul Apostol Pavel, la I Timotei 1, 20.

Tu crezi că te joci cu lucrurile astea ?

Spune-mi, crezi că te joci cu lucrurile astea ?

Nu răspunde, e întrebare peiorativ-retorică conducătorilor minciunilor calvine.

Gata ! Ai niște simțiri, niște furnicături în palmă cînd citești scrieri minunate și gata ! Dumnezeu e acolo și harul e acolo ! NU ! E dracu acolo lîngă tine, fi atent la ce spun, e dracu lîngă tine. Și va fi lîngă tine cît timp stai în minciunile lui calvine.

Acel Dumnezeu care, odată ce Moise a făcut toiagul șarpe în fața magicienilor-preoți egipteni, și asemenea și ei au făcut la fel, Acel Dumnezeu care a mîncat ceilalți șerpi ai preoților-vrăjitori ai lui Faraon.
Acel Dumnezeu, care da, în cadrul iudaismului, dar era totuși Dumnezeu Adevărat, Dumnezeu Treime, Același, atunci ca și azi și în vecii vecilor.

Dacă tu ești mai germanic, frate depărtat "pelerin spre Răsărit", eu sunt dac-latin, creștin, ortodox. Dar genealogic, părinții tatălui meu, au fost refugiați, neamț cu unguroaică. Și părinții mamei mele, au fost bănățean cu moldoveancă. Deci sunt un sfert neamț. La propriu. Și ce dacă?

Pentru Dumnezeu nu există daci, latini, germani, saxoni, huni, ruși, chinezi, etc., Astea sunt granițe teritoriale pentru care omul lipsit de Dumnezeu, a înțeles după mintea lui bolnavă de patima teritorială, cum spune doctorul Nicolae Paulescu, că trebuie să le aibe, sub formă organizată politic, să se poată îmbogăți în acel pămînt, pentru care ucidea. Creștinii nu au nevoie de nicio delimitare teritorială, nici de războaie, revoluții, etc., acolo nu e Dumnezeu. Și nici nu va fi. Acolo e dracu cu oștirea lui. Patria creștinilor e Împărăția Cerurilor, nu vreo țară cu orice nume.

Revin deci. Nu ți-am dat sfaturi, ci am mărturisit credința creștină, apărînd pe frații creștini de erezia predestinației calvine, care inovație ale demonilor hristoșilor mincinoși fiind, NU ajută și NU este de folos la mîntuire.
Cu tine, și cu nimeni, nu pierd timpul, aceste topicuri sunt citite de mii de romîni, și mărturisire fiind, le sunt de folos lor spre mîntuire, prin semnalele de alarmă trase. Cine are urechi de auzit, să audă.
Iar de protestanții din București de care spui, aș fi bucuros să-i cunosc, că aici în Timișoara unde locuiesc eu, prin tramvaie și autobuze fug de mine, de parcă le vreau răul, sărăcuții.
Iar alte părți, pentru care ești ucis dacă ești creștin, da mărturie stă azi Siria, unde Ortodoxia e prigonită cum nu a fost încă așa aspru prigonită în secolul 21, de azi.

Iar ce te face și cum te face internetul, am scris deja, caută te rog la posturile mele.
Internetul este mare depărtare de Dumnezeu, tocmai de aceea este nevoie să fie umplut de Dumnezeu, ca oricine vrea să cunoască, să caute și să găsească pe Dumnezeu ! Amin. Și aici pe internet se poate duce crucea, cum se va duce peste tot și în viitor.

Iar despre viața reală, te aștept oricînd la o cafea, în viața reală, la mine acasă, să stăm de vorbă. Cu promisiunea să nu devi recalcitrant, cum devin mulți sectari, cînd le arăt Adevărul, deși am pace în cuvinte, probabil fiindcă sunt adesea ironic, mi-a spus duhovnicul. În fine, ai numărul meu la profil, ne sunăm și ne vedem dacă și cînd ai drum în Timișoara. Cu tot dragul.

Iar despre "ai mei", care au sărit pe mine, în subiectul radical, toate, repet, dragul meu frățior rătăcit, toate, trebuie făcute în duh ortodox, duhul creștin, care e diferit în culoare, cum ți-am mai scris, și repet acum: densitate diferită, lungime diferită, adîncime, înălțime, asprime sau moliciuine, cuvinte ce exprimă stările noastre trăite, dar dacă nu ești în duh cu mine, nu poți înțelege. Cu pace și sabie în același timp, blînd ca porumbelul și înțelept ca șarpele, așa vreau să fiu, așa trebuie să fie toți mărturisitorii Adevărului Celui Unu, Hristosului lui Dumnezeu Adevărat și nu hristoșilor mincinoși, care pierd turma cea mică a lui Hristos.

Multe de spus, dar cîtă vreme nu te smerești, și te crezi înțelept, vorbesc în zadar.

Da, eu merg cu Dumnezeu, știu asta, dar tu mergi cu dracii minciunilor calvine. Să ne ferească Dumnezeu de ai, că tagma lor, pierde multe suflete, încă.
Dar slavă Domnului, că mai sunt și cei care simt că nu e duhul Adevărului, în învățăturile lor, și încep căutările, venind acasă, în Ortodoxie, Cetatea Cea de Sus, care are și dă din belșug tuturor celor ce cer, mîntuirea. Să dea Dumnezeu să găsești acea Cetate, înainte de a-ți suna ceasul ce moarte, și să fi prins în minciunile calvine.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 20.03.2014 at 15:44:20.
Reply With Quote