View Single Post
  #3  
Vechi 03.01.2017, 01:09:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Oamenii par sănătoși dar, de fapt, sunt bolnavi. Care e boala omului contemporan cea mai cruntă?
Cea mai importantă și cea mai gravă boală a omului de astăzi este iubirea de sine. Iubire de sine înseamnă să mă iubesc doar pe mine însumi și să fiu închis în această pușcărie a propriului sine. De la iubirea de sine se nasc toate celelalte patimi: iubirea de slăvire, iubirea de arginți, iubirea de plăcere. Cu alte cuvinte, omul de astăzi înțelege și interpretează toate ce se întâmplă în jurul lui din perspectiva acestei iubiri de sine. În centrul tuturor se așează pe sine. Prin urmare, vindecarea de această boală este să se elibereze de propriul sine, să se elibereze de iubirea de sine și să dobândească iubirea de Dumnezeu și iubirea de aproapele. Aceasta, pe de o parte, este boala omului și iată care este și tămăduirea de ea.
„Le‑am spus copiilor că noi, cei mari, am îmbolnăvit societatea și este nevoie de sângele lor proaspăt ca să facem o transfuzie de sânge în această societate și să o reînsuflețim”

《 va urma 》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote