View Single Post
  #19  
Vechi 31.08.2021, 23:08:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Imi pare rau sa-ti spun, dar aproape toate analizele tale nu reflecta realitatea.
Așa o fi..

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu era un altgoritm, era o constanta, luam aproximativ acelasi numar de medalii. Exceptie facand Olimpiada boicoitata de comunisti din 1984.
Așa, și cu ce schimbă asta ce am zis eu că fluctuau medaliile de aur cam la a 3-a olimpiadă se lua mai mult , și completez acum unele medalii de argint se apropiau la câteva detalii foarte fine de performanța aur, deci erau acolo în marjă.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In 2000 erau calculatoare, in 1992 si 1996 nu erau si era si mostenirea comunista, deci nu prea are legatura.
În 2000 nu aveai ce face cu calculatorul fără net, netul de la început costa per megabite consumat, deci era scump nu era ca acum cu fibră optică, pe calculatorul pentium erau niște jocuri și atât și nu se prea stătea ca acum efectiv ca un om handicapat în scaun rulant în fața calculatorului - zeci de ore pe săptămână (am găsit o știre cu un tânăr care a murit de epuizare în fața calculatorului în România), plus că ăi de făceau performanță în 2000 nu erau născuți prin 90 ci prin anii 68-70-80, la gimnastică erau destul de tinere fetele.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si acum sportivii sunt foarte respectati, mai mult decat pe timpul comunistilor.
Fals, într-o emisiune Replay am văzut jurnaliști hărțuind prin cantonament jucătorii de națională după revoluție, umblând cu întrebări șerpești, au fost terfeliți efectiv că au vile, averi, că sunt mai bogați decât media, cu generația de aur se luau în gură jurnaliștii atunci.

După episodul acela s-a interzis de către Mircea Sandu accesul necontrolat al presei prin cantonament.

Acum sunt terfeliți dacă nu fac un meci bun în gazetă sunt prezentați ca ultimii oameni, deși cluburile de fotbal sunt private în afară de Voluntari și încă două sau trei care iau bani de la UAT-uri(Primării) și jurnaliștii nu ar avea de ce să critice și să demonizeze cluburi private, în competiții private la meciurile de Cupe Europene și Liga 1, cel puțin, la națională e altceva.

Jurnaliștii caută scandalul, dacă performanța nu mai există, vinde scandalul cu sportivi, atunci n-aveai voie să zici pâs la tv sau în presa scrisă despre viața sportivilor, sau să-i deranjezi cu întrebări agasante, chiar și soțiile sportivilor sau iubite de fotbaliști ajung prin presa care scormonește ca un diavol.

Deci sportivii nu mai sunt protejați mediatic, se caută intrigi din viața lor sportivă sau extrasportivă.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Romania a fost intampinata cu ovatii la Olimpiada de la Los Angeles din alte motive, politice. Era una din putinele tari comuniste care nu a respectat boicotul tarilor comuniste. Boicotul incepuse la Omlimpiada de la Moscova, SUA si unele tari din vest au vrut sa protesteze fata de invazia Afganistanului de catre URSS.
E adevărat și ce ai zis tu și ce spun eu,
România oricum era mai respectată atunci, stabilise niște borne în gimnastică, am văzut un reportaj făcut de CNN în care se mirau americanii că la Rio la olimpiadă echipa de gimnastică feminină nu a mai prins calificarea, deci dacă americanii își aduc aminte de tine, înseamnă că ai fost cineva la un moment dat.

Reportaj American CNN din 2016 - americanii se miră că echipa de gimnastică feminină a României nu s-a calificat, https://www.youtube.com/watch?v=CMvKjN-_yV4
Pentru ei era o surpriză, spuneau și de lipsa de investiții și de interes pentru sport în analiza lor.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Rezultatele sportive din Ungaria nu au legatura cu investitiile, am mai explicat asta. Ungaria are o traditie, a avut tot timpul multe medalii la olimpiade, nu e un salt de acum. Dimpotriva, acum a luat mai putine medalii de aur fata de ultimele 2 editii.
Ungaria investește masiv milioane și milioane de euro, e plină gazeta sporturilor de reportaje privitor la investițiile lor, dacă vrei o să reiau punct cu punct, până și la Viktor Orban în localitatea natală în Felcsut a făcut o academie de fotbal.

Ungurii au și tradiție dar investesc și în săli polivalente(care asigură un nr de sporturi) și în organizarea de competiții la scrimă de pildă, la handbal care le mențin un nivel ridicat.

Au și mai multe bazine olimpice construite, ca să îți menții tradiția și antrenorii investești și în baze și în salarii, doar nu faci performanțe cu infrastructură de anii 70, iar antrenorii pleacă dacă nu au standarde înalte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.09.2021 at 11:13:44.
Reply With Quote