View Single Post
  #22  
Vechi 18.04.2008, 17:47:44
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate 7th_Brigade_Tzhl,

Am vazut ca am iscat multe discutii in contradictoriu cu ceea ce am scris pe acest topic.
Am promis sa nu mai scriu aici pe topic, insa trebuie sa imi incalc promisiunea pentru ca l-am citat mai inainte stramb pe Parintele Cleopa, am reascultat inregistrarea cu Parintele si pot sa redau fara minciuni ceea ce a spus Sfintia sa despre nasul "jidan" (ca sa-l citez exact pe Parintele):

Ceea ce relateaza Parintele s-a intamplat in comuna Varlam (dincolo de Bucuresti). Atat cei doi soti, barbatul si femeia, au avut nasi de cununie evrei, iar pentru cei trei copii ai lor au avut tot nasi "jidani". Dupa sase ani, parintele care a incuviintat ca ei si copiii lor sa aiba nasi evrei a cazut intr-o paralizie "nici nu moare nici nu traieste", timp de sase ani, "mania lui Dumnezeu".Scriindu-i cei doi soti la Parintele Cleopa si spunandu-i necazul abatut asupra lor, Parintele le-a spus: "v-ati facut rudenie spirituala cu dracul, cu vrajmasul Crucii lui Dumnezeu, adica cu jidanii si botezul copiilor lor si cununia lor, facut de jidani, nu are valoare." I-a trimis la Vladica Roman Stanciu, arhiepiscopul Ungro-Vlahiei, ca sa-i sfatuiasca cum sa se cunune si sa-si boteze copiii din nou.

Atunci, cu adevarat s-a abatut mania Domnului asupra preotului care a ingaduit cununia de catre nasi evrei, cat si botezul a trei copii tot de catre nasi evrei. Parintele Cleopa nu a mai continuat pe aceasta tema, dar prin tacerea lui si prin faptul ca acel
preot a fost paralizat numai timp de sase ani, prin mila Domnului, a dat de inteles ca preotul din comuna Varlam si-a revenit dupa cei sase ani petrecuti intr-o paralizie sora cu moartea.

Cine dorestes cele 12 fisiere audio in format mp3 cu predici ale parintelui Cleopa, il rog sa le descarce de la Sectiune "Sfaturi Duhovnicesti" de la link-ul dedicat predicilor Parintelui Cleopa:

www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/parintele-cleopa-mp3.htm



Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 1, 50)
Reply With Quote