View Single Post
  #2  
Vechi 22.06.2010, 15:49:15
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa Romana este condusa prin episcopi si mitropoliti de calugari. Totusi apostolul spune ca episcopul trebuie sa fie barbatul unei singure femei. Nici unul din cei 12 apostoli nu era calugar. De ce nu sunt episcopi preotii de mir?
Pentru ca Episcopul nu se poate imparti intre familie si Eparhie! Ori in Eparhie unde sunt MII de probleme cu SUTE de preoti, fiecare in felul lui, nu poti sa te tii si de familie! Mi-a dat Dumnezeu sa am ocazia sa cunosc viata unui Ierarh al BOR pe mai mult timp..., dar nu mi-a venit sa cred ca e atat de GREU! Un preot abia ii poate tine in frau pe enpriasii lui plus familia! Dar sa mai aiba raspundere de o intreaga EPRAHIE unde sunt zeci/sute de parohii! De aceea Biserica prin Sf.Sinoade Ecumenice a luat hotararea ca Episcopul sa fie necasatorit! Cu timpul acest obicei s-a intins asupra Staretilor vrednici ai unor manastiri, vrednici de asemenea treapta Ierarhica. Si apoi s-a obisnuit asa, pana azi!
de vei citi vieti de Sfinti, vei vedea cati stareti sau calugari au fost alesi Episcopi! Ex: Sf.Vasile cel Mare, Sf.Ioan Gura de Aur, sau Sf.Nifon al Constantinopolului, Sf.Grigorie Decapolitul s.m.a.
__________________
Reply With Quote