View Single Post
  #175  
Vechi 06.10.2011, 05:53:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
1.)
Incepand cu anul 1980, nu s-a mai inregistrat niciun caz mortal la copiii din Germania. Chiar si la varstnici, se observa o scadere importanta a cazurilor mortale, cauza fiind probabil si raspandirea tot mai mica a bacteriei (prin mecanizarea agriculturii, modernizarea transporturilor, etc).
Poate în Germania. Dar în România s-au înregistrat cazuri de tetanos. Am văzut eu tetanos, caz mortal, din moment ce pacienta a murit. În chinuri. Avea 17 ani. Locuia la bloc. A avut ghinionul să își prindă o mână în ușa de la lift. Cine ar fi crezut că o mică plagă strivită în ușa de la lift are risc tetanigen ? A avut, fiindcă în bloc "locuia" un câine. Asta e, dacă ne-am învățat să convițuim cu animale dubioase.

Citat:
Vaccinarea la femeile gravide se face si in Romania […] Sa fie chiar asa?
Nu, nu (mai) e așa. Dar nu fiindcă Sanepid-ul nu mai dă asemenea "îndrumări", ci fiindcă nu mai dă vaccinul, precum și din cauză că de vaccinuri se ocupă medicii de familie, pe când de gravide, în realitate, se ocupă medicii obstetricieni.

Subiectul vaccinurilor, ca și al pașapoartelor ori al încălzirii sau răcirii globale a trecut de mult dincolo de sfera științifică și a ajuns subiect instrumentat într-o parte politic, în cealaltă ideologic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote