View Single Post
  #6  
Vechi 16.04.2016, 13:05:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai am crezut ca este o greseala de tipar si trebuia sa fie de fapt "mila si voia...".

Interesant subiect.
Eu inclin sa dau dreptate lui Mihnea, la ideea ca mori cu dreptatea in mana.

Mai spunea -dactil despre mijlocirea chiar si prin rugaciuni.
Pai daca ne amintim putin pilda cu amaratul de la lacul Vitezda - si el nu se putea mantui decat cu ajutorul altcuiva care sa-l arunce in apa la momentul potrivit.

Si ne rugam mereu si pentru altii. Deci exemplul nu este asa potrivit.
Aceste intermedieri nu inseamna mita, nu sunt ceva rau.

Mita exista pentru ca exista concurenta.
Sigur ca nu este ceva bun si corect.
Dar sistemul in sine este rau, pentru ca nu este transparent.

Exista feluri si feluri de mita. Una este sa dai bani sau ceva foloase materiale, alta sa intervii pentru un prieten, sau o ruda, doar cu recomandarea.

Asa functioneaza lucrurile si daca asta nu se schimba, nu vor disparea nici alte lucruri rele.

Pana si aici in vest exista in mod oficial recomandarea ca locurile de munca sa fie date prin cunostinte. Ti se spune clar, pe fata.

O comparatie din exeperienta mea:
In tara am dat candva un concurs pentru a ocupa un post. Toata lumea s-a prezentat si a fost verificata - scris si oral. Ce s-o mai intamplat in culise, nu stiu. Dar macar am stiut cu cine concurez.
Aici trimiti mapa si astepti. Cineva de la serviciul de personal decide: daca ii convine varsta, poza, cetatenia (astea in primul rand).
Sunt zeci de concurenti pentru un post. Si post inseamna adeseori exact un loc de munca, pentru ca sunt multi someri care aplica.
Multe mape se arunca la cos din principiu.
La interviu sunt chemati 2-3, dar tu nu-i vezi, nu-i stii.
Si se alege in final unul din ei.
Si nu stii cine este, daca e mai bun ca tine, daca merita sau nu, nu stii de ce n-ai fost ales tu, ce trebuie sa corectezi la tine, ce ai gresit. Nu ti se spune nimic.

Si se spune clar la diverse seminarii si consilieri ca locurile de munca se dau de obicei pe pile. Ma rog, recomandari, nu cred ca pe bani sau cadouri.
Dar tot nedrept este.

Acum voia lui Dumnezeu. Nu stim noi care este.
Mai intai de ce lasa sa existe asemenea sisteme si proceduri? Si de ce lasa sa capete unul un proiect sau un post pe nedrept si pe altul sa sufere cu dreptatea in mana?

Te intrebi adeseori si pe buna dreptate:" Atunci ce vrea Dumnezeu de la mine, daca acolo nu, acolo nu. Ce am de facut in viata?"
Am muncit si am invatat pe branci si nu reusesc nicaieri, pentru ca ne calcam zeci si sute pe picioare pentru un post si sistemul de alegere este ne-transparent si incorect.

Si exista si atatea domenii in care numai cei cu bani pot patrunde/reusi. Pana si la avea un copil (indiferent prin ce metoda), daca ai bani capeti copil, daca nu, nu. Sau la locuinte cu chirie si etc. Si aici e vorba de o departajare nedreapta, chiar daca nu e pila propriu-zis.

Ei, se poate scrie o carte intreaga pe acest subiect!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape