View Single Post
  #55  
Vechi 20.11.2016, 21:43:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pentru evrei, presupun că asta e, deja, o problemă medicală.
Senectute sau ce?
P.S. Dacă am preluat un obicei de la un turc, înseamnă că sunt turc, bre?
Bre, de la turc nu am preluat nici cultul, nici credinta. Si nici pe dumnezeul lor. Autorii vizibili ai Cartii noastre nu sunt turci. Am dubii ca Isus Cristos a fost turc, nascut din turcoaica Miriam.

In schimb, cultul nostru este iudaic, cu deosebirea ca pe jertfelnic nu punem miei ai preînchipuirii, ci pe Mielul adevarat. Nu vreun agnus, ci pe Agnus Dei. Tainele noastre au formule evreiesti, nu am auzit ca turcii sa spuna "tu esti preot in veac". Credem in fix acelasi Dumnezeu in care au crezut evreii, in Dumnezeul cel Viu al lui Abraham. Al lui Israel. Al lui Iacob. Al patriarhilor nostri si nu ai vreunui alt popor. Domnul nostru este evreu, a venit sa implineasca Legea pe care i-a dat-o lui Moise. Sfanta Sa Mama este evreica, a fost consacrata la Templu si a petrecut copilaria acolo, la Ierusalim. Tot evrei sunt Apostolii nostri, cei 12 patriarhi ai Lumii Noi. Adica ai Poporului Ales, care este Ecclesia, iubita cea din Cantarea Cantarilor. Evrei sunt toti autorii Vechiului si Noului Testament. Poate cu exceptia lui Luca, despre care nu stim ce a fost.

Cei care isi spun, astazi, "evrei" nu sunt urmasii lui Israel, fiindca L-au renegat pe Dumnezeul lui si pe Dumnezeul lor. Aceia care isi spun, azi, "Israel" nu au nicio legatura cu personajul. De aceea, mare bucurie este in Cer cand cineva dintre neamuri se converteste la mozaismul cel adevarat, dar inca si mai mare este cand cel care se converteste face parte dintre urmasii fariseilor si carturarilor, fiindca acela este un evreu care se intoarce acasa, la Tatal lui, dupa ce a risipit averea lui pe prostituata care e biserica cea neadevarata.

Cu amicitie,
Mih ben Dragomir
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote