View Single Post
  #9  
Vechi 23.09.2017, 19:48:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Păi, sunteți destul de inconsecvent. Ce sunt copiii, până la urmă? "Artificii" sau ceva important?
Nu cred ca sunt inconsecvent, poate mai degraba nu am fost suficient de clar.

Sunt cateva notiuni aici distincte:

1. Casnicia
- relatia intre cei 2 soti

2. Familia
- care implica o casa intre soti
- si grupul social format de soti alaturi de copii

Familia este o relatie de grup intre mai multi indivizi cu mai multe componente.

Familia implica evident niste compromisuri in casnicie, in care renunti la o parte din timpul dedicat sotului si il redirectionezi in familie.
Insa nu poti sa neglijezi complet sotul pe motiv ca femeia a ajuns robotul familiei, care spala, calca, dar nu mai este prezenta deloc in casnicie.

Copiii ajung sa devina un motiv important pentru unitatea casniciei insa nu sunt un motiv suficient de puternic; pot deveni un artificiu de pastrare al casniciei pentru unul dintre soti.
Pot fi si motiv de despartire atunci cand ei ajung sa dezechilibreze (prin multele problemele care implica cresterea unui copil) relatia intre soti.


Daca eu nu mai acord suficienta atentie sotului din cauza grijilor cresterii copiilor atunci ce se intampla cu casnicia mea?
Chiar daca suntem apropiati si datorita copiilor, insa relatia mea cu sotul se subrejeste in timp, iar sotii isi polarizeaza atentia spre copii uitand de ei. Intaresc legaturile cu copiii uitand de legatura intre ei.

Toate relatiile trebuie sudate. Suntem impreuna cu copiii, dar suntem si impreuna doar noi 2, pentru ca la un moment dat copiii pleaca la casa lor si surpriza: ramanem tot doar noi 2.

Iar o relatie intre 2 nu ar trebui nulificata, dispersata intr-o relatie de familie.

Cei 2 soti pot sa-si pastreze foarte bine relatia lor puternic sudata, nu intr-un mod egoist si diferentiat de familie, insa pot sa pastreze o relatie de sot si sotie; oarecum mi se pare si un egoism necesar de autoprotectie al casniciei. Pe scurt, ai grija si de sotul tau nu numai de copii.
Reply With Quote