View Single Post
  #19  
Vechi 23.02.2021, 01:42:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Se pare ca nu vrei sa vezi semnificatia celor pe care chiar tu le pomenesti.
Tu ai întrebat de găteli, că nu semănăm cu Hristos și ți-am răspuns, nici n-am mai dat citatul cu unge capul tău cu mir când postești, (mir care e parfumat).

Nu am găsit nicăieri în Biblie că Hristos ar fi umblat neîngrijit, cu cârpeli pe el, rupt, sau zdrențăros, Hristos a fost primit la mese de vameși, care erau oameni foarte bogați și nu primeau în anturaj oameni de pe drumuri, săracul Lazăr nici nu era primit în interiorul curții de către bogatul nemilostiv.

Până și pentru cămașa de pe Hristos de la răstignire, plină de sânge, au aruncat sorți soldații, pentru că era dintr-un material pe care-l puteau fructifica financiar, chiar dacă așa s-a îndeplinit profeția că vor arunca sorți, soldații romani nu știau de profeție și fructificau orice sursă de venit în mintea lor.

Hristos și Maica Domnului arată foarte bine îmbrăcați în icoane cu excepția icoanei răstignirii, au culori vii pictate în majoritatea icoanelor, albastru, roșu, argintiu, bordo, portocaliu, auriu, dacă ar fi să-i urmăm pe ei, ne-am putea îmbrăca în culorile care apar în icoane, fără să ne poată judeca cineva dacă ținuta e decentă.

Deși din primul post al meu pe care l-ai citat nu era vorba de găteli vs cucernicie, eu nu așa am pus problema, dacă nu te îmbraci în sac, nu înseamnă nici că vii în ținută de plajă la Biserică sau cu blugii rupți sau împopoțonat într-un fel bizar, cu o coloristică țipătoare.

Eu am scos în evidență ce au observat câțiva preoți din practica pastorală, că unii oameni se îmbracă precum niște călugări, nu se îngrijesc, dar și-ar dori să se căsătorească, în exterior transmit impresia că vor să se călugărească fără să-și dea seama sau transmit că suferă un doliu internalizat psihologic, alții se chinuie chiar pentru că vor să ajungă la niște măsuri mai mari decât pot duce într-un anumit punct al vieții, orice etapă arsă din viață, sau forțată artificial e chin.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.02.2021 at 01:49:44.
Reply With Quote