View Single Post
  #26  
Vechi 01.03.2021, 20:38:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Frumos spus, de altfel din experienta proprie cele mai frumoase fete nu le-am vazut la discoteca, terasa, parc etc... ci la biblioteca municipala... Oricum astazi cand informatia e la un click distanta probabil nici nu mai exista sali de lectura.
Au fost restricții de acces și la biblioteci anul trecut, dar mai există săli unde se citește, normal, ex studenții la medicină învață de rup pe tot timpul anului inclusiv studenții străini i-am văzut și învață atât pt niște note de 5-6-7 pt că se dau și parțiale pe semestru și trebuie să le ia.
Învață la sală pentru că la cămin nu e liniște și ordine, cel mai bine se citește la bibliotecă de multe ori.

Dacă ar învăța un student la teologie, precum unul care-și dă interesul la medicină, glumea părintele Necula că la finele licenței ar trebui să i se dea doctoratul.

Am citit recent un rezumat din materia Teologie Pastorală care se predă în anii terminali, o disciplină care presupune munca în concret în ogorul pastorației, nu simbolisme sau discuții teoretice.

Și în cursul scris de preoți profesori se amintea și ideea ca preotul să poată să adapteze mesajul predicii și abordarea la discuții individuale cu oamenii după cât înțeleg, după mediul urban/rural/ sau zone de periferie în urban, în funcție de profilul oamenilor dacă sunt oamenii cu studii, or asta numai un om citit o poate face.

Pe lângă asta o preoteasă profesoară de literatură îl poate ajuta pe preot la unele predici, la exerciții de dicție, oratorie, captatio benevolentiae, îl corectează în minte și-i spune acasă(nu în public) ce ar mai fi de îmbunătățit, preoteasa îl poate ajuta pe preot cu talanții ei în pastorație.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.03.2021 at 20:40:21.
Reply With Quote