Subiect: Pelerinaj
View Single Post
  #7  
Vechi 22.06.2008, 03:07:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryyn
Cativa prieteni de-ai mei au fost recent la Manastirea Prislop. De la ei am aceasta poza facuta la mormantul parintelui Arsenie Boca:



O intrebare pentru cei care au fost la Prislop: din Hateg exista vreun mijloc de transport in comun spre manastire: maxi-taxi, autobuz...?
Amicii mei au fost cu autoturismul pana la manastire si din ce-am inteles de la ei, drumul din Hateg spre Prislop ar fi destul de prost pe anumite portiuni. Mai este alta cale de acces spre manastire, alta decat cea prin Sivasu de Sus?
Parca este autobuz si din Hateg, dar dimineata, doar pana in Silvasul de sus sau de jos nu mai stiu exact oricum localitate cea mai apropiata de Manastirea Prislop dar pana la Manastire mai sunt inca 3 km pe care pot sa-i faci cu masina personala ori ei un taxiu din Hateg, ori mergi din Sivas pe jos cei 3 km ,este un peisaj frumos:)

Am fost cu trenul pana in Hunedoara de acolo am intrebat daca mai este vreun maxi- taxi ...Pana in Silvasul de Sus...Mi s-a spus ca a fost la 5 dimineata Eu cum ajunsesem mai tarziu am luat un mazi-taxi pana in Hateg pentru ca mi s-a spus ca este mai aproape de Prislop si ajung mai usor de acolo...De acolo din Hateg am facut semn la masinile care treceau si cineva m-a dus pana in Silvasul de jos si de acolo altcineva m-a dus pana ;a manastire...fara bani Very Happy Pentru ca oamenii nu au vrut sa ia nici un ban...S-a vazut ca-s de treaba ardelenii nu ca la noi prin Oltenia Very Happy

Dar nu numai asta, cred eu ca a fost si ajutorul Parintelui pentru ca totul a decurs simplu cum nici eu nu ma asteptam...


Am inteles ca in Deva sunt mai multe maxi-taxiuri dar nu stiu daca ajunge vreo unul la Silvas de Sus

Vreau sa specific urmatoul lucru:

Toate mijloacele de transport care fac curse regulate pe anumite rute in afara de taxiuri nu au traseu pana la manastire, ci doar pana in Slvasul de Sus care este la 3 km de M-rea Prislop ...De acolo cine nu are masina poate lua direct taxiul din Hateg sau Hunedoara, sau poate merge pe jos,parerea mea este foarte frumos peisajul...
Reply With Quote