Subiect: derutat
View Single Post
  #21  
Vechi 03.12.2010, 23:32:18
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
... what?

Exemplul cu Jessica Alba a vrut sa sugereze ca o actiune involuntara nu poate fi sanctionata asa drastic cum faceti voi.
Uite alt exemplu: Imi place gemul de prune. Daca ar fi pacat, cu ce as fi eu de vina? Sa zicem ca ma abtin din a manca gem de prune, dar tot o sa-mi placa si o sa-mi saliveze gura cand am sa vad.
Ba chiar mai mult, de ce amicului meu Costica ii place gemul de caise, si poate manca oricat? Eu tre' sa ma abtin si chiar si asa fac un pacat (pentru ca desi ma abtin, tot iubitor de gem de prune sunt). Costica e bine mersi cu gemu-n gura si ajunge fix in rai.

Suna bine?
scuze pt confuzia facilitata de nickul unisex
revenind la exemplul tau...sa inlocuim gemul de prune cu zaharul...daca iti place zaharul nu e pacat...poate sa iti saliveze gura pana te dezhidratezi dar daca te abtii sa mananci nu e pacat :)......nici amicul Costica nu are voie sa manance zahar si e imposibil sa fie si in rai si cu zaharul in gura....si tu si amicul Costica si orice locuitor al planetei asteia daca se abtine suficient de mult timp va avea acces la crema de zahar ars, va intelege de ce nu trebuia sa manance zaharul inainte sa fie prelucrat si se va intreba amuzat cum oare a fost posibil sa fie gata sa renunte la crema de zahar ars ca sa manance zaharul.....si va ajunge in rai cu crema de zahar ars in gura

oricum metafora e slaba....pentru ca diferenta dintre lucrurile la care renunti (si care desi iti faceau placere iti faceau si enorm de mult rau) si ceea ce primesti in schimb este atat de mare incat nu poate fi exprimata in cuvinte...e inefabila...nu ca diferenta dintre zahar si crema de zahar ars :))

Last edited by VladCat; 04.12.2010 at 00:24:19.
Reply With Quote