Subiect: Metanii
View Single Post
  #16  
Vechi 27.10.2011, 13:39:49
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Doamne ajuta.
Eu zic: "dai cezarului ce-i al cezarului si lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu".
Metaniile, sunt de cand sa infiintat pustnicia, rucodelia pustnicilor, respectiv a monahilor, adica rodul muncii lor prin care isi castiga minimul de existenta, ca sa-si traga zilele de azi pe maine ptr a nu fi nevoiti sa ceara milostenie. Eu va recomand sa mergeti la o manastire si sa cumparati una ptr dv. Metaniile facute de ishiasti sunt facute cu multa binecuvantata si sfintita rugaciune, ideosebi cu rugaciunea neincetata: "Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul". Axeasta e si rugaciunea care se spune in gand cand faci metanie.
Fie ca recomandarea mea sa va fie de folos
Intr-adevar, aceasta este lucrarea monahilor, dar si mirenilor cred ca li se potriveste, pentru intarirea mintii. Caci lucrul mainilor cu acest scop a fost daruita monahilor, inca de la marele Antonie, ca un mijloc de lupta impotriva imprastierii mintii.

Mi se pare ca noi, cei "moderni", incepem sa uitam binefacerile lucrului mainilor, de aceea eu nu cred ca este gresit ca si mirenii sa caute aceasta indeletnicire - bineinteles, nu pentru comert.
Reply With Quote