View Single Post
  #26  
Vechi 04.02.2015, 16:11:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Probabil afirmația ta se bazează pe vreo învățătură de credință, nu știu care. Pot să-ți spun că în catehismul mitropolitului Irineu Mihălcescu, spre exemplu, scrie că botezul făcut în numele Sfintei Treimi este valabil. La primirea în Biserică i se citesc celui botezat doar rugăciunile ce fac parte din rânduială. Iar dacă este vorba de persoane care revin la credința ortodoxă, li se face doar mirungerea.
Am scris despre aceasta de multe ori. Am si cateva topice pe tema asta.
Pe scurt, primul sinod tinut in Biserica, dupa cel apostolic, s-a tinut in 250 special pentru a spune despre tainele si botezul ereticilor. Hotararile acestui sinod (de fapt au fost cateva in ani consecutivi) a fost reafirmat la sinoadele ecumenice (se spunea ca se intaresc hotararile sinodului Cartagina). La sinoadele ecumenice s-a stabilit ca ereticii si cei despartiti de Biserica pot fi primiti prin iconomie fara repetarea botezului, daca e facut in forma corecta. Fara sa fie valabil botezul inainte de convertire. De aici este afirmatia cu botezul facut in numele Sfintei Treimi.
In canonul sau Sf. Vasile cel Mare explica mai detaliat, cum cei ce se despart de Biserica isi pierd harul si nu mai exista botez. Astfel, chiar si schismaticii isi pierd harul dupa ce se despart de Biserica. Tocmai de aceea invatatura spune ca nu exista mantuire in afara Bisericii, pentru ca nu exista har si Botez, Sfinte Taine.
Reply With Quote